Recenzja Asusa Zenfone 2 Laser

Działanie, oprogramowanie

Patrząc na papierowe parametry techniczne, które obejmują czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 1,2GHz, 2GB RAM oraz Androida w wersji 5.0 Lollipop można mieć obawy, czy to połączenie wystarczy do płynnego i wydajnego działania. Okazuje się, że piętą achillesową jest tu… wolna pamięć wewnętrzna, która zdecydowanie nie sprzyja szybkiemu działaniu urządzenia, gdy w tle pobieramy aplikacje – wtedy smartfon potrafi masakrycznie zwolnić.

Reklama

Telefon podczas testów pokazał mi swoje dwa oblicza. Początkowo nawet zastanawiałam się nad sensem dopłacania do Zenfona 2, skoro Zenfone 2 Laser tak dobrze działa. Szybko okazało się jednak, że wcale nie jest tak idealnie, a sam telefon lubi zwalniać podczas bardziej zaawansowanej eksploatacji. Co nie oznacza wcale, że nie sprawdza się podczas codziennego użytkowania. Testowałam go w wielu różnych scenariuszach, a największą próbą dla niego był dzień wyjazdowy na konferencję do Warszawy, z której robiłam relację na Tabletowo bezpośrednio właśnie z telefonu.

Zdjęcia zrobione Zenfonem 2 przycinałam w edytorze domyślnej galerii, później wrzucałam je do WordPressa przez mobilną aplikację, w międzyczasie zerkałam na Tabletowo, Facebooka, Twittera, do poczty mejlowej i do konwersacji na Messengerze, a sam tekst tworzyłam w edytorze WPS Office. W kulminacyjnym momencie działających aplikacji miałam około dziesięciu i przełączałam się pomiędzy nimi z dużą częstotliwością. Nie powiem, by smartfon tajwańskiego koncernu zachwycił mnie swoim działaniem podczas pisania tego newsa i wykonywania wspomnianych czynności, ale spełnił swoją rolę tak, jak należy. Widać jednak było, że nie jest demonem szybkości i sporo brakuje mu do wspomnianego wcześniej Zenfona 2. Objawiało się to przede wszystkim dłuższymi chwilami oczekiwania na przełączenie się pomiędzy jedną aplikacją a drugą czy nawet przeładowywaniem zawartości stron internetowych.

Wyniki uzyskane w benchmarkach przedstawiają się następująco:
AnTuTu: 22028
Quadrant: 14417
3DMark:
Ice Storm: 5201
Ice Storm Extreme: 2615
Ice Storm Unlimited: 4302
Sling shot ES 3.1: 52

Pamięć systemowa – Androbench:
szybkość ciągłego odczytu danych: 123,99 MB/s
szybkość ciągłego zapisu danych: 38,51 MB/s
szybkość losowego odczytu danych: 13,64 MB/s
szybkość losowego zapisu danych: 2,95 MB/s

Jak każdy smartfon Asusa, także i Zenfone 2 Laser zyskał nakładkę Zen UI. Interfejs ten jest jednym z moich ulubionych (wygrywa z nim chyba jedynie EMUI od Huawei) i wnosi ze sobą następujące funkcje (wymienię tylko te najważniejsze – wszystkie widoczne są natomiast na załączonych screenshotach):
– automatyczne nagrywanie połączeń,
– tryb łatwy,
– tryb nie przeszkadzać,
– Asus Splendid,
– obsługę gestów (odblokowanie/zablokowanie ekranu za pomocą dwukrotnego tapnięcia, uruchamianie aplikacji przez narysowanie na zablokowanym ekranie przypisanej do niej litery),
– tryby oszczędzania energii (tryb wydajności, zrównoważony, oszczędzania inteligentnego, bardzo oszczędny)


– menadżer autouruchamiania,
– dostosowanie ustawień Asus,
– przypinanie ekranu,
– tryb dla dzieci.

Z 16GB pamięci wewnętrznej do wykorzystania przez użytkownika zostaje tylko 10,36GB. Wszystko za sprawą systemu i całego mnóstwa preinstalowanych aplikacji, wśród których znajdziemy przede wszystkim: do it later, what’s next, Webstorage, SuperNote, kreator audio, PC Link, Remote Link, Share Link, ZenTalk, ZenCircle, MiniMovie, LiveWater, i wiele więcej… Pamięć wewnętrzną można rozszerzyć dzięki slotowi kart microSD o 128GB. O ile jednak można przenosić dane aplikacji i gier, tak nie można przenieść ich całych. Co prawda w ustawieniach dodanych przez Asusa znajdziemy możliwość wyboru pamięci domyślnej pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną, aczkolwiek niezależnie od tego, którą zaznaczymy, efekt jest dokładnie ten sam. I tak, chcąc przenieść na przykład Mortal Kombat X z pamięci wewnętrznej do microSD, przenosi jedynie 1,27GB (cała gra waży 2,89GB), z kolei w przypadku Hearthstone – 748MB (z 2,73GB). Nie ma również możliwości bezpośredniej instalacji gier i aplikacji na karcie microSD.

A skoro już wspomniałam dwa wymagające tytuły, pod koniec wideorecenzji możecie zobaczyć jak Zenfone 2 Laser sobie z nimi radzi. Podczas rozgrywki, między innymi w przypadku Hearthstone, można zauważyć, że mamy do czynienia z widocznymi niewielkimi spowolnieniami grafiki.

asus-zenfone-2-laser-recenzja-tabletowo-11

Głośnik w Zenfonie 2 Laser jest mono, umieszczony w lewej dolnej części tylnej obudowy, o czym już wspominałam. Gra nieźle i stosunkowo czysto nawet na najgłośniejszym ustawieniu, ale jego głośność nie należy do najwyższych – pomiar wykazał ok. 64 decybele. Jakość dźwięku na słuchawkach stoi na odpowiednio wysokim poziomie.

Spis treści:
1. Jakość wykonania, wzornictwo. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Pamięć
3. Zaplecze komunikacyjne, dual SIM. Aparat. Akumulator. Plusy i minusy