Recenzja Asusa Zenfone 2 Laser

Dual SIM, zaplecze komunikacyjne

W Asusie Zenfone 2 Laser mamy do czynienia z dwoma slotami kart microSIM (nie jest to gniazdo hybrydowe, co dla wielu potencjalnych klientów będzie ogromną zaletą). Niestety, nie jest to aktywny dual SIM, a standby. Jakość rozmów z obu kart jest dobra – za każdym razem dobrze słyszałam moich rozmówców, podobnie jak oni nie mieli problemów ze zrozumieniem tego, co do nich mówię.

Reklama

Oba sloty obsługują przesył danych 4G, ale nie jednocześnie. Co więcej, aby wysłać MMS-a z drugiej karty, na ten moment należy przełączyć preferowaną sieć danych z SIM1 na SIM2.

Z kronikarskiego obowiązku muszę wspomnieć o problemie, z którym spotkałam się dosłownie dwa razy podczas trwania testów, ale był nad wyraz irytujący. Otóż korzystając z danych sieci komórkowej zdarzyło się, że transmisja została przerwana sama z siebie (przez co telefon przechodził w tryb offline), a na ponowne połączenie trzeba było poczekać dłuższą chwilę (za drugim razem aż kilka minut). Co ciekawe, taka sytuacja miała miejsce między innymi w centrum Warszawy, więc wykluczam brak zasięgu. Podobnie jak winę karty SIM – ani wcześniej, ani później, w innych telefonach podobny problem nie wystąpił.

asus-zenfone-2-laser-recenzja-tabletowo-10

Pozostałe:

 • WiFi: brak problemów; siła sygnału metr od routera: -48db, dziewięć metrów dalej: -69db,
 • Bluetooth: bezproblemowo paruje się ze słuchawkami bezprzewodowymi i opaskami inteligentnymi,
 • GPS: ustalenie aktualnej pozycji trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, podczas nawigacji telefon nie gubi sygnału, również korzystając z map offline (testowane na Google Maps i Here),
 • NFC: brak.

asus-zenfone-2-laser-recenzja-tabletowo-13

Aparat

Asus Zenfone 2 Laser został wyposażony w kamerkę 5 Mpix oraz aparat 13 Mpix. Jak jego nazwa wskazuje, na pokładzie urządzenia mamy obecny laserowy autofokus. Dzięki niemu, upraszczając, matryca szybciej łapie ostrość, zwłaszcza na obiektach znajdujących się blisko obiektywu, jak również w słabszych warunkach oświetleniowych. Tylny aparat nagrywa wideo w jakości Full HD (1920 x 1080 pikseli), aczkolwiek jeśli chcemy zastosować stabilizację obrazu, rozdzielczość automatycznie zmniejszana jest do HD (1280 x 720 pikseli). Przednia kamerka nagrywa również w Full HD.

W aparacie znajdziemy całe mnóstwo trybów, z których najbardziej wyróżnia się jednak tryb ręczne, dzięki któremu możemy sami ustawiać parametry fotografii.

Zdjęcia w słoneczne dni nie są wyzwaniem dla większości telefonów, więc nie będzie zadziwiające, że Zenfone 2 Laser w tych warunkach radzi sobie bardzo dobrze. Gorzej jest jednak, gdy musi stawić czoła sztucznemu oświetleniu czy zmierzchowi – tu wyraźnie zaczyna być widać ziarnistą strukturę fotografii. Na pochwałę zasługuje mocna, dwutonowa dioda doświetlająca. W ogólnym rozrachunku, w mojej opinii, aparat Zenfona 2 Laser w cenie, w której telefon jest oferowany, można określić co najmniej jako dobry. Podobnie jak przednia kamerka, której niewiele można zarzucić – no, może poza tym, że zawsze automatycznie włącza się tryb upiększania obrazu, zamiast automatycznego. Oczywiście jakość zdjęć możecie ocenić sami – wszystkie fotografie dodane poniżej są w oryginalnej rozdzielczości (wystarczy otworzyć w nowym oknie).

Przykładowe zdjęcia:

W trudniejszych warunkach:

HDR:

Zdjęcia z kamerki frontowej:

Akumulator

Pojemność akumulatora 2400 mAh na papierze nie wygląda imponująco. Mając jednak do obsłużenia 5-calowy ekran o rozsądnej rozdzielczości HD i niezbyt prądożernego Snapdragona 410, możemy oczekiwać co najmniej przyjemnego czasu pracy. I taki faktycznie jest. W moich rękach pracował średnio przez dzień, z czego ok. cztery godziny na włączonym ekranie (Screen on Time) – testy wykonywane były na trybie wydajności (są jeszcze: zrównoważony, oszczędzania inteligentnego oraz bardzo oszczędny). Nie jest to może powalający wynik, ale standardowy w dzisiejszych czasach. Dla porównania, nieco gorzej pod tym względem wypada Moto G trzeciej generacji, a Huawei P8 Lite porównywalnie.

Pełne naładowanie Asusa Zenfone 2 Laser trwa nieco ponad trzy godziny.

asus-zenfone-2-laser-znaczek

[wpsm_column size=”one-half”][wpsm_pros title=”Plusy:”]

 • dual SIM (nie hybrydowy)
 • LTE
 • jasność maksymalna ekranu
 • nakładka Zen UI bogata w użyteczne funkcje
 • dioda powiadamiająca
 • wymienny akumulator
 • niezły aparat
 • radio
 • świetnie leży w dłoni
 • cena

[/wpsm_pros][/wpsm_column][wpsm_column size=”one-half” position=”last”][wpsm_cons title=”Minusy:”]

 • wolna pamięć wewnętrzna
 • wysoka jasność minimalna ekranu
 • 10,36GB z 16GB dostępnych dla użytkownika
 • głośnik mono
 • brak podświetlenia przycisków systemowych
 • brak NFC
 • za dużo preinstalowanych aplikacji
 • podatność na palcowanie – zarówno ekranu, jak i obudowy

[/wpsm_cons][/wpsm_column]

Spis treści:
1. Jakość wykonania, wzornictwo. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Pamięć
3. Zaplecze komunikacyjne, dual SIM. Aparat. Akumulator. Plusy i minusy

Recenzja Asusa Zenfone 2 Laser
Wnioski
Asus Zenfone 2 Laser będzie dobrym wyborem dla osób, które nie oczekują od telefonu wyśmienitej wydajności, a jednocześnie potrzebują niedrogiego sprzętu z wymiennym akumulatorem, slotem kart obsługującym 128GB i dual SIM (niestety, w tym przypadku nie jest aktywny). Potencjalni użytkownicy muszą być świadomi jego minusów, w tym przede wszystkim wolnej pamięci wewnętrznej, która potrafi uprzykrzyć życie, niepodświetlanych przycisków pod ekranem oraz braku NFC.
WYŚWIETLACZ
7.5
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
7
AKUMULATOR
7
MULTIMEDIA
7.5
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
8.5
JAKOŚĆ WYKONANIA
8
WZORNICTWO
7
Ocena użytkownika0 głosów
0
7.5
OCENA