smartfon smartphone girl dziewczyna
fot. JÉSHOOTS / Pexels

Operatorzy znów mogą mieć problemy. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał niekorzystny wyrok

Unia Europejska mocno ingeruje w działalność operatorów komórkowych. Ma to swoje dobre strony, jak na przykład wprowadzenie zasady Roam Like At Home i (dzięki niej) coraz tańszy internet w roamingu. W tym przypadku nie wszyscy jednak mogą być zadowoleni. Szykują się bowiem poważne zmiany w ofertach.

Reklama

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w ubiegłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał pierwszy w swojej historii wyrok, w którym dokonano wykładni rozporządzenia gwarantującego neutralność internetu. Może on mieć znaczący wpływ na kształt oferty wielu operatorów komórkowych w całej Wspólnocie.

Operatorzy będą musieli zweryfikować swoje oferty

Trybunał Sprawiedliwości UE za niedozwolone uznał oferty, które pozwalają korzystać bez limitu z wybranych serwisów (społecznościowych czy streamingowych) po wyczerpaniu dostępnego w danej taryfie pakietu danych, podczas gdy dostęp do pozostałych usług jest utrudniony przez znacząco ograniczoną prędkość transferu danych.

Neutralność internetu ma bowiem zapewnić równe szanse każdej platformie, a usługi pozwalające korzystać z wybranych bez limitu danych, faworyzują je i zachęcają użytkowników do używania właśnie ich. Na dodatek najczęściej są to ogromne i najpopularniejsze serwisy (jak Facebook czy YouTube), co dodatkowo umacnia ich pozycję na rynku. Unii Europejskiej się to nie podobało, stąd niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości.

Operatorzy nie mogą oferować nielimitowanego dostępu do wybranych serwisów czy platform

W Polsce wielu operatorów oferuje swoim klientom możliwość nielimitowanego korzystania z wybranych serwisów, platform czy komunikatorów. Na przykład T-Mobile ma Supernet Video (DVD/HD), a Orange Social/Music/Video/Game Pass. Ten ostatni deklaruje jednak, że działa w pełni zgodnie z prawem unijnym, ponieważ po wykorzystaniu podstawowego pakietu internetu, ruch w oferowanych przez niego usługach nie może być realizowany.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie sprawi więc, że usługi, pozwalające korzystać bez ograniczeń z wybranych serwisów, znikną z ofert operatorów w całej Wspólnocie. Należy się jednak spodziewać, że będą się oni musieli dostosować do nowych zasad i ewentualnie zmienić zapisy w regulaminach. W przeciwnym razie powinni liczyć się ze srogimi karami, nałożonymi po (nieuniknionych) kontrolach (w Polsce) przez Urząd Komunikacji Elektronicznej i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.