alert RCB fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

ONZ zaleciło utworzenie „Alertu RCB” na całym świecie

Systemy ostrzegania przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi mogą być irytujące, lecz są równocześnie niezbędne w obliczu aktualnej sytuacji klimatycznej na świecie. ONZ twierdzi, że w najbliższych latach powinny pojawić się wszędzie, gdzie ich jeszcze nie wdrożono.

Systemy wczesnego ostrzegania muszą pojawić się na całym świecie

Liczba memów o Alertach RCB rośnie z każdym dniem, kiedy takowe są rozsyłane w naszym kraju. To prawda, ludzie mają ich często dość, wielu uważa, że otrzymywane ostrzeżenia to spam. Niemniej jednak, w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych, które przytrafiają się w ostatnich latach coraz częściej, komunikaty te bywają naprawdę przydatne.

Według raportów Światowej Organizacji Meteorologicznej, na przestrzeni ostatnich 50 lat liczba klęsk związanych z klimatem, pogodą lub wodą, wzrosła aż pięciokrotnie. Każde z takich zdarzeń wiązało się z ogromnymi stratami, a może być jeszcze gorzej. Mimo to, dzięki precyzyjnym prognozom pogody oraz zwiększonemu naciskowi na reagowanie w sytuacjach kryzysowych, liczba zgonów spowodowanych takimi katastrofami, spadła trzykrotnie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uwaga Alert RCB ostrzeżenie ważny komunikat informacja
źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Rozwiązania wczesnego ostrzegania przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi nie istnieją lub działają bardzo słabo w rejonach najbardziej narażonych na skutki kryzysu klimatycznego – przede wszystkim w państwach wyspiarskich oraz w Afryce. Według ONZ musi się to zmienić jak najszybciej, a organizacja wezwała do zainwestowania 1,5 miliarda dolarów w ich wdrożenie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Globalny Alert RCB

Oznacza to, że do 2027 roku każdy kraj na świecie może posiadać własny odpowiednik naszych Alertów RCB. Komunikaty wczesnego ostrzegania mogą zapewnić wielu osobom dodatkowy czas na przygotowanie się i znalezienie schronienia w obliczu nadchodzącej burzy, huraganu lub innego niekorzystnego zjawiska pogodowego.

ONZ systemy wczesnego ostrzegania o pogodzie
Według ONZ, wysłanie ostrzeżenia o nadchodzącym zagrożeniu pogodowym może zmniejszyć szkody o nawet 30% | fot. WMO

ONZ zapewnia, że nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto – każde 800 milionów dolarów wydane na tego typu rozwiązania pozwalają obywatelom krajów rozwijających się uchronić się przed stratami sięgającymi nawet 16 miliardów dolarów rocznie.

Dokładny plan wdrożenia systemów wczesnego ostrzegania ma zostać przedstawiony przez Światową Organizację Meteorologiczną podczas listopadowej konferencji klimatycznej ONZ. Wtedy też powinniśmy poznać więcej szczegółów dotyczących pokrycia całego globu „Alertem RCB”.