oneplus 11 concept smartphone smartfon
OnePlus 11 Concept (źródło: OnePlus)

OnePlus 11 Concept oficjalnie. Wygląda zjawiskowo!

Niespełna miesiąc temu na globalnym rynku oficjalnie zadebiutował najnowszy zabójca flagowców, czyli OnePlus 11. Jego recenzję mogliście już przeczytać na łamach Tabletowo – pod wieloma względami okazał się naprawdę dobrym sprzętem. Teraz, podczas trwających targów MWC 2023 w Barcelonie, producent zaprezentował OnePlus 11 Concept, czyli futurystyczny smartfon koncepcyjny, bazujący na znanej już jedenastce.

Active CryoFlux przyszłością smartfonów

Wyróżnikiem OnePlus 11 Concept jest stworzona przez inżynierów firmy technologia Active CryoFlux, czyli zminiaturyzowany system chłodzenia cieczą. Jego zasada działania jest identyczna, jak w przypadku chłodzenia komputerów gamingowych.

Sercem konstrukcji jest specjalna piezoleketryczna, ceramiczna mikropompa, którą połączono z mikrorurkami, zapewniającymi obieg cieczy chłodzącej. Co istotne, sama pompka zajmuje powierzchnię mniejszą niż 0,2 cm2, przez co nie zwiększa masy ani grubości telefonu.

Testy laboratoryjnie wykazały, że Active CryoFlux pozwala realnie zmniejszyć temperaturę urządzenia podczas gier nawet o 2,1℃, tym samym poprawiając wydajność wyświetlania o 3-4 klatki na sekundę. W czasie samego ładowania urządzenia temperatura będzie mniejsza o 1,6℃, przez co w efekcie ładowanie może skrócić się o 30 do 45 sekund.

oneplus 11 concept smartphone smartfon
OnePlus 11 Concept (źródło: OnePlus)

Ależ to wygląda!

Oczywiście tak unikatowy system chłodzenia (jak na smartfon) musiał zostać odpowiednio ubrany wizualnie. Tutaj wzrok przykuwają zakrzywione plecki, wykonane z transparentnego szkła, które pozwala na obserwowanie przemieszczającego się po mikrorurkach zjawiskowo wyglądającego niebieskiego płynu.

Rurki z cieczą zostały ulokowane na pleckach, a także wokół aparatów. Tylna pokrywa została dodatkowo pokryta powłoką z cząstek metalu, naniesionych poprzez napylanie w polu magnetycznym, co jest kolejnym smaczkiem.

OnePlus 11 Concept – zjawiskowy i niedostępny

Przyznaję, że wizja takiego smartfona jawi się naprawdę obiecująco. Po pierwsze, ze względów czysto technicznych, bo faktycznie chłodzenie cieczą w urządzeniach mobilnych może okazać remedium na ich wysokie temperatury pod dużym obciążeniem. Od strony wizualnej również wygląda to zjawiskowo i może znaleźć wielu fanów takowego designu.

Niestety, jak to z urządzeniami koncepcyjnymi bywa, OnePlus 11 Concept nie zostanie wypuszczony na rynek, zatem osoby, które już zdążyły się na niego napalić, muszą ostudzić swój entuzjazm i obejść się smakiem. Niemniej jednak, niewykluczone, że technologia Active CryoFlux za jakiś czas zagości w jakimś seryjnie produkowanym smartfonie OnePlusa.

Osobiście mocno na to czekam.