Onda A80: nadchodzi pierwszy tablet z układem Allwinner A80 UltraOcta

Żadne urządzenie cyfrowe – małe czy duże, wydajne bądź mniej wydajne, ładne bądź brzydkie – nie może działać bez odpowiedniego procesora. Jednostka obliczeniowa to bez wątpienia obok ekranu i baterii w tabletach rzecz najważniejsza, bowiem od urządzeń tego typu wymaga się mocy zarówno podczas uruchamiania programów użytkowych, jak i gier. Ostatnio pisaliśmy o nowych procesorach AMD Mullins, a także o tym, że najwięcej procesorów tabletom dostarcza Allwinner. Właśnie Allwinner ostatnimi czasy stworzył ośmiordzeniowy procesor Allwinner A80 UltraOcta. Aktualnie wygląda na to, że prace nad pierwszym tabletem z jego zastosowaniem już trwają.

W internecie pojawiły się przecieki z benchmarku, w którym testowano pierwszy model z Allwinnerem A80 UltraOcta. Zgodnie z nim, produkcją tego urządzenia zajmie się Onda, zaś nazwa sprzętu może być nawiązaniem do procesora i brzmieć Onda A80. Urządzenie prawdopodobnie będzie wyposażone w ekran o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1280×800 pikseli, 2 GB pamięci RAM, 16 GB pamięci wbudowanej oraz Androida 4.4.2 KitKat (kto wie, być może do czasu premiery zadebiutuje Android KitKat 4.4.3). Obecność najnowszej wersji zielonego robocika jest sporym plusem, tym bardziej iż KitKat został uznany jako najstabilniejszy system mobilny.

Reklama

Procesor Allwinner A80 UltraOcta ma być wysoko taktowanym (1,8 GHz) układem wykorzystującym rdzenie Cortex A7 oraz Cortex A15 w architekturze big.LITTLE oraz GPU PowerVR od Imagination Technologies. Biorąc pod uwagę rozdzielczość ekranu nowego tabletu Ondy, urządzenie powinno być bardzo wydajne.

Pozostaje nam czekać na nowości związane z nowym projektem Ondy i ciekawym procesorem Allwinnera. Jeśli tylko się czegoś dowiemy – na pewno damy Wam znać.

[źródło]