Ważne

Android 4.4 KitKat najbardziej stabilnym systemem mobilnym

kitkat_najbardziej_stabilny

Dopiero co informowałem Was o wycieku specyfikacji Androida w wersji 4.4.3, a już znowu mam informację na temat tego systemu. Najnowszy raport firmy Crittercism, badającej rynek mobilny, wyłonił najbardziej stabilny OS dla urządzeń przenośnych. Tym systemem jest właśnie Android 4.4, czyli KitKat. Zaskoczeni?

Badania zostały przeprowadzone porównując 106 systemów mobilnych* na ponad 2500 różnych urządzeniach. Wyniki są podane na oficjalnej stronie Crittercism w formie prezentacji. Najlepszy wynik uzyskał KitKat, gdzie częstość “wykrzaczeń” systemu była na poziomie zaledwie 0,7% **. Widać tutaj także spore usprawnienia względem poprzednich wersji zielonego robocika. Dla porównania, taka częstotliwość w Androidzie 2.3 (Gingerbread) wyniosła 1,7%.

Co chyba najbardziej zaskakujące, system od Google okazuje się być bardziej stabilnym od oferowanego przez Apple. Dla najnowszego iOS 7.1 wskaźnik wynosił aż 1,6%. Dodatkowo poprzednie wersje systemu od giganta z Cupertino wykazywały częstość błędów nawet na poziomie 2,6%.

Jeżeli natomiast chodzi o producentów, Samsung ma tworzyć najbardziej stabilny sprzęt. Widać szeroki zakres i wiele modeli urządzeń nie zagroziły pozycji lidera tego zestawienia. Dodatkowo, niezależnie od producenta, tablety okazywały się zawsze mniej stabilne od smartfonów.

Choć to wszystko wydaje się być sprytnie stworzoną reklamą, statystyki nie kłamią. Niemniej chyba każdy właściciel urządzenia z systemem Android zgodzi się ze stwierdzeniem, iż przedstawione wyniki mają się nijak do użytkowania sprzętu na co dzień. A może jednak zgadzacie się z tym raportem? Dajcie znać w komentarzach ;-)

[źródło]

* na ilość systemów składają się różne jego wersje, przykładowo Android 2.1, Android 2.2, Android 2.3, Android 4.4, czy iOS 4, iOS 5 itd.
** wszelkie procenty stanowią odniesienie czasowe występowania błędów do ogólnej pracy urządzenia

Komentarze

 • Glee

  U mnie najczęściej był błąd z aparatem, który nie chciał działać i to, że czasami to kółko na pasku podgłaszania, dzięki któremu podgłaszamy/ściszamy zacinało się mimo, że głośniki działały zgodnie z przyciskami. Restart tabletu pomagał.

  • mati9815

   Tak jest jak sie instaluje cyanogenmoda albo ma chiński tablet
   Ja na Nexusie 4 i 7 II nigdy nie mialem zawieszki,ścinki

   • Glee

    Tak to jest u mnie na Nexusie 7 2013 na czystym sofcie :)

   • Radek

    Mam również Nexus’a 7 II i nie mogę powiedzieć żeby tablet działał płynnie. Co jakiś czas się przycina, mimo że nie instaluje dużych ilości oprogramowania, a tabletu używam głównie do czytania poczty, ebook’ów, przeglądania I-netu i dostępu do banku. Zerowanie do ustawień fabrycznych nic nie daje.
    Raz zawiesił się ekran – nie działały żadne gesty, nie można było uruchomić lub zamknąć jakiejkolwiek aplikacji. Pomogło dopiero wyłączenie tabletu. Czy tak ma wyglądać najbardziej stabilny Android?

    • Glee

     U mnie widać, że są spadki na tym Launcherze Google Now – tak samo w nim, źle tapetę przycina. A próbowałeś Hard Resetem ?

     • Radek

      Próbowałem przez przywrócenie do ustawień fabrycznych jeżeli to masz na myśli pisząc hard-reset. Przez jakiś czas po takiej operacji jest w miarę OK. Ale po kilku dniach znów zaczyna się przycinać. Próbowałem też wgrywać cały soft od nowa, tzn. najpierw Antek 4.4.2, potem aktualizacje, plus kilka aplikacji. Trochę mnie to dziwi, bo większość ludzi pisze że Android na Nexus’ach 7 II śmiga. Nie ma tragedii, ale idealnie płynnie nie jest.

     • dawkon13

      Mam Nexusa 7 2013 z KitKat (nie modyfikowany od około 2 miesięcy) i system chodzi mega płynnie i stabilnie :)
      Najdłuższy czas bez resetu to 1100 godzin :D

 • michal.p2050

  U mnie na przykład dolphin strasznie muli po aktualizacji do KitKat`a na galaxy s4 :(

 • uze

  Ja generalnie nie narzekam, ale ostatnio gdy wdusiłem przycisk home to objawił mi się pod launcherem Google Now ekran od TeamViewera ;) Normalnie używam animowanej tapety i to właśnie ta została zastąpiona widokiem z TV. Po ponownym przełączeniu się na TV i wduszeniu home, tapeta wróciła. A stało się to właśnie na KitKacie (fakt faktem, że CM11)

 • Pioter

  Mam nexusa 2013 od czterech miechów, tydzień temu zaczęły się sporadyczne problemy z dotykiem głównie w przeglądarce. Pomaga tylko reset. Chodzi o to że klikam w jedno a drugie się otwiera. To samo jest w galerii aparatu…

 • bamuan

  No powiem, że jak dla mnie niespodzianka. Posiadam tablet ASUSa TF300T oraz smartphona ( :P ) Xperia S. Android na tablecie to mało by mówić, że porażka i na telefonie…SONY chyba robi najgorszy soft. Kolega posiada nowszą wersję Ski i wydaje mi się, że u niego jest jeszcze gorzej :P Ale faktycznie wychodzi na to, że SAMUSNG ma najlepiej dopracowanego Androida, jego SGS II nadal działa niezawodnie i całkowicie bezproblemowo :)

 • ASSSZ

  U mnie SGS+ na 2.3.6 też działa o.k :-)

 • keeeper

  Oj ktos tu komus tłusto posmarował – juz po jedym dniu od aktualizacji na 4.4 mojego nexusa 7 2012 doszedlem do wniosku, ze czas na nieoficjalny firmware. Zamiast przyspieszyć wszystko spowolnilo (np. przecięcia przy sluchaniu muzyki i jednoczesnym surfowaniu – wczesniej bylo płynnie i komfortowo).

  • Badanie nie zajmuje się płynnością systemu, tylko liczbą błędów krytycznych (“wykrzaczeń”).

 • Azawakh

  Ciekawe informacje. Zawsze to iOS był uważany za wzór stabilności a tu taka niespodzianka wpostaci Androida w wersji 4.4 KitKat. Być może jest coś w tym prawdy gdyż np taki Nexus 4 zachowuje się niezwykle stabilnie i nie zawiesza się. Ale czy Samsung produkuje najbardziej stabilny sprzęt? Z tym możnaby dyskutować ale napewno dyskusji nie podlega fakt, że sprzęt Samsunga jest niezbyt chętnie wspierany (np bardzo udany Galaxy Tab 8.9LTE) i tu koreański gigant byłby podejrzewam na pierwszym miejscu lub przynajmniej w ścisłej czołówce.

 • Z tą stabilnością to jeden wielki mit. iOS automatycznie wysyła komunikaty o błędzie na serwer. Android pyta czy ten komunikat wysłać:
  https://cdn.tutsplus.com/mobile/uploads/legacy/Android-SDK_Reading-Android-Market-Crash-Reports/Figure1.png

  Tak więc metryka jest jak to mówią trochę “z dupy”.

  • Michał Wojciul

   Szkoda tylko że nie to było przedmiotem badania. Jakbyś ściągnął raport to byś tam wyczytał w metodologii. Brali fizycznie do ręki każde z 2582 urządzeń, łączyli się z 6 chmurami obliczeniowymi i wykonywali zestaw różnych czynności. Mierzyli czas pomiędzy wydaniem polecenia a reakcją oraz czas jaki minął pomiędzy zablokowaniem się urządzenia i jego odblokowaniem. Wysyłanie czy nie wysyłanie raportów nie ma tutaj nic do rzeczy.

   No ale najwyraźniej fanboje Appla nie mogą ścierpieć że ktoś napisał system który jakiś z parametrów użytkowych ma lepszy niż iOS.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona