OLX zmienia zasady widoczności numerów telefonicznych w ogłoszeniach

Serwis OLX zainteresował się bardziej tym, jak wykorzystywane są numery telefonu, podawane przez sprzedających w ogłoszeniach, a raczej – jak są nadużywane. Nowe zasady wyświetlania numerów wejdą w życie jeszcze w maju.

Numer telefonu zbyt łatwo zdobyć w sieci

Bywa, że podczas podpisywania umowy z operatorem sieci komórkowej gorliwie bronimy się przed wyrażaniem zgód na marketing, nawet kosztem wyższych opłat za usługi. Jednocześnie, sprzedając coś przez OLX, jesteśmy skłonni podać swój numer telefonu, by ułatwić kontakt z ewentualnymi nabywcami. I jest to całkowicie naturalne, ale zważając na szerzące się nadużywanie tego typu danych w internecie, trzeba się mieć na baczności.

Niektórzy wyspecjalizowali się w pozyskiwaniu numerów telefonów z ogłoszeń na portalach pokroju OLX i tworzą z nich bazy danych, przekazywane później telemarketerom. Oczywiście taki proceder jest niezgodny z prawem, ale ileż to razy bywało, że zadzwonił do nas ktoś z zaproszeniem na pokaz garnków czy ofertą zakupu fotowoltaiki, gdzie konsultant po usłyszeniu zapytania, z jakiego źródła ma nasz numer telefonu, po prostu się rozłączał? OLX zamierza pomóc chronić się przed takimi wypadkami.

Nowe zasady widoczności numerów telefonów

OLX rozsyła do zarejestrowanych użytkowników wiadomości e-mail, w których zapowiada zmiany w wyświetlaniu numerów telefonów w opublikowanych ofertach. Jak czytamy w komunikacie,

Od 14 maja numery telefonów w części ogłoszeń będą widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Wprowadzenie nowych zasad podyktowane jest chęcią jeszcze lepszego zadbania o bezpieczeństwo osób oferujących produkty i usługi przez OLX. Ma także utrudnić działalność oszustów kontaktujących się poza OLX.

Oczywiście, jeśli nie chcemy otrzymywać niepożądanych wiadomości czy telefonów, nie musimy podawać swojego numeru w ogłoszeniach. Potencjalni kupujący skontaktują się z nami przez Wiadomości OLX i wtedy będziemy mogli zdecydować, czy chcemy udostępnić im swoje dane kontaktowe. W wielu wypadkach jest to po prostu niepotrzebne. Wtedy my chronimy swoje numery telefonów przed nadużywaniem i zapewniamy sobie odrobinę spokoju przed natrętnym marketingiem.

Więcej porad dotyczących bezpiecznych zakupów i sprzedaży na OLX znajdziemy na specjalnej stronie stworzonej przez serwis.