iOS od momentu debiutu znacząco się zmienił, zarówno pod względem dostępnych funkcji, jak i wyglądu. Możecie to zobaczyć na zdjęciach, a jeśli to Wam nie wystarcza, to teraz możecie zainstalować aplikację OldOS, aby dokładniej poznać stary system operacyjny Apple.
iOS 4 był ważną aktualizacją
Czwarte wydanie iOS zostało pokazane w 2010 roku. To właśnie pod kontrolą tego systemu operacyjnego działał iPhone 4, będący znacznym krokiem do przodu względem swojego poprzednika.
iOS 4 wprowadził m.in. spore zmiany w wielozadaniowości, odczuwalnie podnosząc komfort korzystania z iUrządzeń. Użytkownicy otrzymali jeszcze zwiększenie limitu zainstalowanych aplikacji (z wcześniejszych 180 do 2160), nowe możliwości aparatu czy chociażby automatyczne sprawdzanie pisowni. Nowości było naprawdę sporo.
Z pewnością była to bardzo ważna aktualizacja. Dzisiaj możemy ją zobaczyć na zdjęciach lub filmach w internecie. Owszem, zawsze można kupić starego iPhone’a z tym systemem, ale nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Na szczęście, dzięki aplikacji OldOS, bez konieczności wydawania pieniędzy, możemy zbliżyć się do doświadczenia, które towarzyszyło klientom Apple około 10 lat temu.
iOS 4 na nowych iPhone’ach
Aplikacja OldOS została zaprojektowana tylko w jednym celu – pokazania, jak wyglądał iOS 4. Warto zaznaczyć, że mamy do czynienia z oprogramowaniem naprawdę dopracowanym pod względem wizualnym, dobrze oddającym najważniejsze cechy czwartej odsłony iOS.
OldOS zawiera również zestaw standardowych aplikacji Apple, które były instalowane na iPhone’ach w 2010 roku. Możemy więc sprawdzić, jak wówczas prezentowała się aplikacja Pogody, Mapy, a nawet przeglądarka Safari. Twórca obiecuje, że z czasem będą dodawane kolejne pozycje. Ponadto, mamy dostęp do podstawowych opcji konfiguracji, takich jak chociażby zmiana tła.
Należy zaznaczyć, że OldOS obecnie znajduje się we w wersji beta, a więc nie wszystko może działać poprawnie. Mimo wszystko, jeśli chcemy zobaczyć iOS 4 nie tylko na zdjęciach, warto sięgnąć po opisywaną aplikację.
Niestety, nie możemy jej pobrać po prostu z App Store. Wkrótce powinno się to zmienić, ale obecnie jedyną metodą jest dołączenie do programu testów – Airport lub TestFlight. Mamy jeszcze dobrą informację dla programistów uczących się środowiska SwiftUI. Kod aplikacji został udostępniony na GitHub, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby go dokładniej zbadać i dowiedzieć się czegoś nowego o tworzeniu aplikacji na iOS.