Meta Quest 2 (fot. Oculus)
Meta Quest 2 (fot. Oculus)

Oculus Quest 2 oficjalnie. Poznajcie nowe gogle VR od Facebooka

Firma Marka Zuckerberga, podczas wydarzenia Facebook Connect, zaprezentowała nową generację gogli VR. Oto Oculus Quest 2, które są zauważalnie wydajniejsze od poprzednika, a przy tym kosztują mniej.

Jeszcze lepsze doświadczenia podczas grania

W niedalekiej przyszłości, gdy wirtualna rzeczywistość zyska na popularności, prawdopodobnie na największe dochody będą mogły liczyć dwie branże – pierwsza to twórcy treści dla dorosłych, druga to producenci gier. Nic więc dziwnego, że Oculus Quest 2 zaprojektowano m.in. z myślą o graczach.

Nowe gogle VR wyposażono w zestaw rozwiązań, które mają napędzić kolejną generację gier, zwiększając doświadczenia podczas zwiedzania wirtualnych światów. Z pewnością pomocny okaże się tutaj wzrost wydajności, a także lepsza specyfikacja.

Dla osób zainteresowanych tymi goglami, specyfikacja raczej nie będzie zaskoczeniem – sporo informacji wyciekło jeszcze przed premierą. Sercem Oculus Quest 2 jest procesor Qualcomm Snapdragon XR2, który oprócz większej mocy obliczeniowej, oferuje większe możliwości AI. Do tego dochodzi 6 GB RAM i zależnie od wybranego wariantu, 64 GB lub 256 GB na dane.

Facebook Oculus Quest 2
(fot. Oculus)

Poprawiono też jakość obrazu – względem poprzednika o 50% zwiększono liczbę pikseli. Rozdzielczość obrazu na jedno oko wynosi teraz 1832×1920 pikseli. Zmiany powinny być odczuwalne nie tylko w grach, ale również w aplikacjach i filmach 360 stopni.

Nowe kontrolery Touch mają zapewniać większą ergonomię. Dodatkowo, skupiono się na optymalizacji śledzenia kontrolerów, co powinno przełożyć się na lepsze doświadczenia podczas poruszania się w wirtualnej rzeczywistości. Do tego czas pracy ma być teraz nawet czterokrotnie dłuższy.

Oculus Link i biblioteka gier

Nie zabrakło technologii Oculus Link, znanej już z poprzedniej generacji. Oculus Quest 2 mogą bowiem działać samodzielnie, ale również mogą pełnić rolę gogli podłączanych do PC. Otrzymujemy więc dwa urządzenia w jednym.

Facebook Oculus Quest 2
(fot. Oculus)

Druga generacja zapewnia dostęp do biblioteki gier dostępnych na poprzednim modelu. Ponadto, wkrótce mają pojawić się produkcje, które wykorzystują potencjał nowych gogli – Star Wars: Tales from the Galaxy’s Edge, Myst, Jurassic World Aftermath, Warhammer 40,000 Battle Sister, Pistol Whip: 2089, The Climb 2 czy Rez Infinite.

Większy komfort podczas korzystania

Oculus Quest 2 został przeprojektowany, dzięki czemu udało się zmniejszyć wagę o ponad 10% względem pierwszej generacji. Twórcy dodają, że zdają sobie sprawę, jak ważny jest regulowany IPD (rozstaw okularów), który może przesądzić o zakupie konkretnych gogli VR. W związku z tym, Quest 2 zawiera wbudowany mechanizm regulacji IPD z trzema ustawieniami, które pozwalają użytkownikowi dostosować położenie soczewki w celu zapewnienia jak najlepszego komfortu wizualnego.

Facebook Oculus Quest 2
(fot. Oculus)

Warto dodać, że Oculus Quest 2 będzie obsługiwał nową linię opcjonalnych akcesoriów. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby poprawić dopasowanie i wygodę. Wśród nich znajdą się specjalne paski (np. z dodatkowym akumulatorem), a także różne dodatki na twarz, umożliwiające lepsze dopasowanie do szerszych lub węższych kształtów głowy.

Oculus Quest 2 – cena i dostępność

W Europie nowe gogle VR zostały wycenione na 349 euro za wersję 64 GB i 449 euro za model 256 GB. Warto dodać, że można już składać zamówienia w przedsprzedaży. Wysyłki pierwszych egzemplarzy planowane są na październik br.