Radosław Kędzia: „Obawy dotyczące Huawei nie miały znaczącego wpływu na biznes w środkowej Europie”

Ileż z tej tytułowej wypowiedzi można wyczytać? Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei na środkową Europę, przekazał w oficjalnej wypowiedzi, że podejrzenia dotyczące bezpieczeństwa firmy nie wpłynęły znacząco na biznes w regionie. Znacząco. Czyli – jakiś wpływ jednak był.

Sprzęt telekomunikacyjny produkowany przez Huawei Technologies znalazł się pod lupą już w ubiegłym roku. Najpierw zatrzymano szefową finansów firmy na kanadyjskim lotnisku. Niedługo później, pod zarzutem współpracy z chińskim wywiadem, aresztowano dyrektora Huawei w Polsce oraz byłego oficera ABW. Od tej pory Huawei nie schodzi z nagłówków artykułów o technologicznym bezpieczeństwie w USA oraz w naszym kraju.

Radosław Kędzia ochładza jednak tę atmosferę, przekazując agencji Reuters:

„Biznes toczył się mniej więcej tak jak zwykle, przy czym musieliśmy poświęcać więcej uwagi na dbałość o przejrzystość naszych działań, wykazywać otwartość i udowadniać, że nie mamy nic do ukrycia.”

Zdaniem wiceprezesa Huawei naszego regionu, obyło się „bez znaczącego wpływu” na kondycję firmy lub poważne zmiany w strategiach biznesowych w Europie środkowej.

Z Huawei wszystko w porządku? I tak, i nie

Być może chodzi o biznes związany z rozbudową sieci 5G w Polsce i Czechach, do czego odniósł się Radosław Kędzia, bo gdyby wziąć pod uwagę sprzedaż smartfonów Huawei, to właśnie na okres od początku roku, aż do czerwca, liczba kupowanych urządzeń mobilnych tej marki spadła w Polsce, i to zauważalnie.

Rzecz jasna, największe pieniądze Huawei Technologies przyniosą kontrakty na dostarczanie sprzętu infrastrukturalnego dla sieci 5G w Europie, ale nie można pominąć tutaj rynku mobilnego oraz użytkowników końcowych w postaci właścicieli smartfonów tej marki.

Trochę współczuję Huawei, bo firma ta w ciągu ostatnich lat zdołała wprowadzić niemałe zamieszanie wśród kluczowych sprzedawców smartfonów w Europie, również w Polsce. Teraz musi tłumaczyć się z podejrzeń o nieczyste zagrywki, choć jak dotąd, nic szczególnie obciążającego nie zostało jej udowodnione. I choć wiceszef sprzedaży na Europę mówi, że te wszystkie wydarzenia spływają po firmie jak po kaczce, odnoszę dziwne wrażenie, że sporo rzeczy jest jeszcze w tym temacie przed nami zakrytych.

Wizyta wiceprezydenta USA w Polsce: podpisano porozumienie w sprawie współpracy przy sieci 5G

źródło: Reuters