Huawei zapewnia: żadna chińska agencja rządowa nie kontroluje działalności firmy

Podpisanie wspólnej deklaracji dotyczącej rozwoju sieci 5G w Polsce podczas wczorajszej wizyty wiceprezydenta USA w Polsce wywołało pojawienie się wielu pytań, dotyczących między innymi Huawei, które nie jest zbyt mile widziane w Stanach Zjednoczonych. Jak porozumienie w sprawie 5G wpłynie na stosunek Polski do chińskiej firmy?

Polski oddział Huawei zdecydował się wyprzedzić spekulacje dotyczące tego, jakoby nowa umowa Polski ze Stanami Zjednoczonymi była metodą na zabezpieczenie kraju przed „wrogimi technologiami zagrażającymi bezpieczeństwu danych”. Oświadczenie, wystosowane przez osoby odpowiedzialne za kontakt z mediami, stara się podkreślić niezależność Huawei od chińskiego rządu czy służb wywiadowczych jako firmy zarządzanej przez osoby wyłonione z jej pracowników.

„Cyberbezpieczeństwo jest zasadniczo kwestią techniczną. Huawei sprzeciwia się upolitycznieniu kwestii technologii 5G. Uważamy, że cyberbezpieczeństwem należy zarządzać w oparciu o fakty i standardyzację, a nie spekulacje i uprzedzenia.”

Huawei odnosi się w tym fragmencie oświadczenia do zarzutów, jakie stawia się firmie w kwestii bezpieczeństwa danych przesyłanych przez urządzenia jej produkcji. W Stanach Zjednoczonych znajduje się ona na „czarnej liście” podmiotów, z którymi amerykańskie firmy mają bardzo ograniczone możliwości współpracy.

Ponad 130 amerykańskich firm złożyło wniosek o współpracę z Huawei. Nie zatwierdzono żadnego

Następnie Huawei odnosi się do warunków, stawianych w podpisanym dokumencie tym firmom, które miałyby uczestniczyć w rozwoju sieci 5G w Polsce:

„Huawei jest prywatną firmą należącą w całości do pracowników, z jasną strukturą własności i zarządzania. Żadna agencja rządowa ani zewnętrzna organizacja nie posiada udziałów w Huawei i w żaden sposób nie kontroluje działalności firmy.”

W treści Wspólnej Deklaracji USA i Polski na temat 5G znalazły się zapisy, które choć nie wymieniają żadnej firmy z nazwy, to ewidentnie nakierowują tok myślenia na Huawei. Wskazują na konieczność sprawdzania, „czy dostawca ma przejrzystą strukturę własności” lub też „czy dostawca jest kontrolowany przez obcy rząd bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu”. Nakazują też przyjrzenie się historii takiego przedsiębiorstwa. Jak przypomina Huawei,

„Przez ponad 30 lat Huawei dostarczył usługi trzem miliardom ludzi na całym świecie, w tym w Polsce. Mamy solidny system zapewniania bezpieczeństwa cybernetycznego i duże osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa. Przyczyniliśmy się także do rozwoju gospodarczego i cyfrowego Polski.”

Na koniec firma wyraża przekonanie, że „polski rząd podejmie właściwe decyzje dotyczące rozwoju kraju i interesów obywateli”.

Huawei zmęczone wiecznymi podejrzeniami

Polityka USA względem firm z Chin sprawia, że Huawei ciągle musi się tłumaczyć z niepotwierdzonych spekulacji dotyczących jej działania i rzekomej współpracy z chińskim wywiadem. Ta atmosfera nieufności, której konsekwencją są trudności handlowe, już zaszkodziła producentowi, co widać po wahaniach na rynku smartfonów w Polsce. Nic dziwnego, że Huawei stara się ratować twarz, próbując nie dopuścić do zamknięcia się przed firmą kolejnych drzwi prowadzących do rozwoju.

Wizyta wiceprezydenta USA w Polsce: podpisano porozumienie w sprawie współpracy przy sieci 5G

dzięki gsmonline