Qualcomm prezentuje procesor Snapdragon 732G. To stary Snap 730 w nowym opakowaniu

Qualcomm wie, że najbardziej popularnymi produktami z jego portfolio nie będą wcale najmocniejsze procesory Snapdragon 865 Plus, a podzespoły przeznaczone dla smartfonów o znacznie bardziej rozsądnych cenach. Dla takich powstał Snapdragon 732G.

Niemal niezauważalne ulepszenie poprzednika

Qualcomm zyskał wiele słów uznania za procesor Snapdragon 730G. To udany model, który z chęcią stosują w swoich smartfonach różni producenci. Taki chipset znalazł się na przykład w Pixelu 4a czy ogłoszonym dziś tablecie Lenovo Tab P11 Pro.

Wygląda na to, że by utrzymać popyt na procesor, który ma już kilka miesięcy na karku, trzeba rzucić go na rynek po raz drugi, nie znacznie modyfikując wnętrze i zmieniając nazwę. W przypadku Snapdragona 732G powinno się to sprawdzić.

Snapdragon 732G zachowuje ten sam układ rdzeni jak w Snapdragonie 730 (2x Cortex-A76 i 6x Cortex-A55), zwiększając taktowanie jednego z mocniejszych z 2,2 GHz do… 2,3 GHz. Wow.

Podobne, symboliczne zmiany zaszły w wydajności układu graficznego, który choć pozostał ten sam, co w poprzedniku, „wykręca” teraz o 15% lepsze wyniki.

Poza tym to wciąż ten sam chipset, budowany w 8 nm, z modemem X15 LTE, obsługą gier HDR, Quick Charge 4+, Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.1 (w Snapie 730G – Bluetooth 5.0). Wspiera kamery nagrywające wideo w 4K HDR w maksymalnej konfiguracji aparatów 22 Mpix + 22 Mpix.

Podsumowując, gdyby komuś mającemu urządzenie ze Snapdragonem 730G podmieniono główny układ na Snapdragona 732G, nie miałby szans się zorientować, że cokolwiek zaszło.

Pierwszy smartfon ze Snapdragonem 732G

Wiceprezes ds. Zarządzania produktami w Qualcommie zapowiedział, że pierwszym urządzeniem, które zyska procesor Snapdragon 732G będzie Poco X3. Smartfon zostanie zaprezentowany już 7 września.