Jeff Bezos (fot. Seattle City Council)

Jeff Bezos rezygnuje z roli prezesa Amazonu – teraz będzie prowadził zarząd firmy

Jeff Bezos jest znany jako twórca potęgi Amazonu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Przez ponad 20 lat był szefem tej firmy, a teraz jego obowiązki przejmie Andy Jassy.

Reklama

Bezos nie odchodzi, Bezos deleguje

Jeszcze w tym roku Jeff Bezos, jako twórca Amazonu, po 27 latach pełnienia funkcji dyrektora generalnego firmy, przekaże stery Andy’emy Jassy’emu. Miliarder zbił majątek na pośrednictwie w sprzedaży internetowej wszelkiej maści produktów i świadczeniu usług w chmurze, zaczynając w 1994 roku od prowadzenia internetowej księgarni. Obecnie jego firma warta jest 1,6 biliona dolarów, co czyni z niej jedno z najpotężniejszych przedsiębiorstw na świecie.

Bezos nie rezygnuje z aktywnego udziału w kształtowaniu przyszłości Amazonu. Z pozycji prezesa firmy przechodzi bezpośrednio do zadań przewodniczącego zarządu. Na jego miejscu zastąpi go Andy Jassy, który do tej pory zajmował się szefowaniem całemu działowi rozwiązań chmurowych.

Reklama

Jassy jest tylko 4 lata młodszy od Jeffa Bezosa (57 lat). Jest też jednym z jego najwierniejszych współpracowników – działa w Amazonie od 1997 roku. Początkowo był kierownikiem zespołu pracującego przy projekcie usług internetowych w chmurze. Jego „dziecko”, czyli Amazon Web Services, wciąż generuje znaczną część przychodów firmy.

Jestem podekscytowany mogąc ogłosić, że w trzecim kwartale przejdę na stanowisko prezesa zarządu Amazon, a Andy Jassy zostanie dyrektorem generalnym. Pełniąc funkcję przewodniczącego zarządu, zamierzam skupić swoją energię i uwagę na nowych produktach i projektach. Andy jest dobrze znany w firmie i pracuje w Amazon prawie tak długo, jak ja. Będzie wybitnym przywódcą i ma moje pełne zaufanie.Jeff Bezos, CEO Amazon

Przed Jassym stoi trudne zadanie

Amazon jest tak ogromnym biznesem, że w Stanach Zjednoczonych i Europie musi bronić się przed oskarżeniami o praktyki monopolistyczne. W październiku, po 16-miesięcznym dochodzeniu, podkomisja House Judiciary uznała Amazon, Apple, Facebooka i Google za firmy wykorzystujące swoją pozycję i przekraczające prawo antymonopolowe. Jassy, jako nowy prezes Amazonu, będzie musiał zmierzyć się z tym tematem.

Z kolei Bezos będzie miał w końcu więcej czasu, by zająć się innymi swoimi biznesami. Jest przecież właścicielem fundacji Bezos Earth, gazety Washington Post czy Blue Origin, które stara się konkurować ze SpaceX Elona Muska.