Jeff Bezos (fot. Seattle City Council)

Jeff Bezos rezygnuje z roli prezesa Amazonu – teraz będzie prowadził zarząd firmy

Jeff Bezos jest znany jako twórca potęgi Amazonu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Przez ponad 20 lat był szefem tej firmy, a teraz jego obowiązki przejmie Andy Jassy.

Bezos nie odchodzi, Bezos deleguje

Jeszcze w tym roku Jeff Bezos, jako twórca Amazonu, po 27 latach pełnienia funkcji dyrektora generalnego firmy, przekaże stery Andy’emy Jassy’emu. Miliarder zbił majątek na pośrednictwie w sprzedaży internetowej wszelkiej maści produktów i świadczeniu usług w chmurze, zaczynając w 1994 roku od prowadzenia internetowej księgarni. Obecnie jego firma warta jest 1,6 biliona dolarów, co czyni z niej jedno z najpotężniejszych przedsiębiorstw na świecie.

Bezos nie rezygnuje z aktywnego udziału w kształtowaniu przyszłości Amazonu. Z pozycji prezesa firmy przechodzi bezpośrednio do zadań przewodniczącego zarządu. Na jego miejscu zastąpi go Andy Jassy, który do tej pory zajmował się szefowaniem całemu działowi rozwiązań chmurowych.

Jassy jest tylko 4 lata młodszy od Jeffa Bezosa (57 lat). Jest też jednym z jego najwierniejszych współpracowników – działa w Amazonie od 1997 roku. Początkowo był kierownikiem zespołu pracującego przy projekcie usług internetowych w chmurze. Jego „dziecko”, czyli Amazon Web Services, wciąż generuje znaczną część przychodów firmy.

Jestem podekscytowany mogąc ogłosić, że w trzecim kwartale przejdę na stanowisko prezesa zarządu Amazon, a Andy Jassy zostanie dyrektorem generalnym. Pełniąc funkcję przewodniczącego zarządu, zamierzam skupić swoją energię i uwagę na nowych produktach i projektach. Andy jest dobrze znany w firmie i pracuje w Amazon prawie tak długo, jak ja. Będzie wybitnym przywódcą i ma moje pełne zaufanie.Jeff Bezos, CEO Amazon

Przed Jassym stoi trudne zadanie

Amazon jest tak ogromnym biznesem, że w Stanach Zjednoczonych i Europie musi bronić się przed oskarżeniami o praktyki monopolistyczne. W październiku, po 16-miesięcznym dochodzeniu, podkomisja House Judiciary uznała Amazon, Apple, Facebooka i Google za firmy wykorzystujące swoją pozycję i przekraczające prawo antymonopolowe. Jassy, jako nowy prezes Amazonu, będzie musiał zmierzyć się z tym tematem.

Z kolei Bezos będzie miał w końcu więcej czasu, by zająć się innymi swoimi biznesami. Jest przecież właścicielem fundacji Bezos Earth, gazety Washington Post czy Blue Origin, które stara się konkurować ze SpaceX Elona Muska.