Reklama
Mozilla Firefox

Firefox na Androida właśnie dostał ogromną aktualizację. Pasek adresu na dole ekranu!

Mozilla przypomniała sobie o przeglądarce na system Android. Podczas gdy wersja desktopowa zyskała nowsze edycje, użytkownicy aplikacji mobilnej pozostawali z tyłu. Dziś się to zmieniło. Firefox na smartfony jest lepszy.

Reklama

Firefox na Androida to prawie że nowy produkt

Przeglądarka Firefox na Androidzie nie zmieniała się zbytnio od jakiegoś roku. Nie załapała się nawet na szereg nowości, które wprowadzała wersja 69. na komputerach. Od długich miesięcy testowano jednak kilka nowych rzeczy w edycji Beta na system Android. Jej użytkownicy mają już pewne pojęcie, czego spodziewać się po najnowszej, ogólnodostępnej aktualizacji.

Powodem, dla którego Mozilli tak długo schodziło z aktualizacją przeglądarki mobilnej jest fakt, że aplikacja musiała być napisana niemalże od nowa. Zmian jest sporo, ale mają też swoją cenę.

Aktualizując Firefoxa na Androidzie do najnowszej wersji, musimy liczyć się z tym, że część rozszerzeń nie będzie działać tak jak należy lub nie będzie współpracować z przeglądarką w ogóle. Do wspieranych dodatków należą uBlock Origin, Dark Reader, HTTPS Everywhere, Privacy Badger, NoScript Security Suite, Decentraleyes, Search by Image, YouTube High Definition i Privacy Possum. Reszta nie otrzymała żadnej gwarancji na poprawne funcjonowanie.

Mozilla oczywiście zapewnia, że wsparcie dla kolejnych rozszerzeń zostanie wkrótce dodane, ale będzie się to raczej odbywać stopniowo, a nie skokowo.

Skorzystasz z trybu ciemnego i wybierzesz pozycję paska adresu

Oczywiście aktualizacja Firefoxa wnosi także kilka bardzo przydatnych rzeczy. Na przykład można w nim skorzystać z trybu ciemnego, włączanego manualnie lub automatycznie, zgodnie z wiodącym trybem systemu.

Ponadto, jeśli korzystamy z przycisków systemowych w Androidzie, to dłuższe naciśnięcie symbolu „Wstecz” wyświetli nam historię przeglądanych stron.

Przyjemnym dodatkiem jest też możliwość wyboru, gdzie chcemy widzieć pasek adresu strony – u góry ekranu czy na dole. Jest jeszcze sporo innych usprawnień, na przykład po stronie bezpieczeństwa przeglądania.

O nowej wersji Firefoxa na Androida poinformowano na blogu Mozilli. Aplikacja jest już dostępna do pobrania ze sklepu Google Play.