Windows zmieni się wizualnie dzięki dużemu zestawowi ikon i zmodyfikowanemu logo

Microsoft zastanawia się, jak unowocześnić wygląd Windowsa, którego konserwatywny design nie zmienił się znacznie od długich lat. Pewną świeżość mają wprowadzić nowe ikony systemowe.

Jon Friedman, szef pakietu Microsoft Office w dość obszernym wpisie na Medium wyjaśnił, w jaki sposób Microsoft chce dostosować wygląd systemu Windows do wymagań stylu projektowego Fluent Design. Firma ujawniła kierunek działania, jeśli chodzi o identyfikację wizualną swoich produktów oraz elementów graficznych samego Windowsa.

Reklama

Grafiki, które zawarto we wpisie Friedmana, ujawniają nieco odmienione logo systemu Windows. Zgodnie ze stylem dominującym także w innych miejscach, a po raz pierwszy wykorzystanym w ikonach pakietu Office, logo „Okienek” otrzymało bardziej żywe kolory z domieszką gradientu, zaokrąglone rogi kwadratowych elementów oraz trzeci wymiar, by sprawiać wrażenie wypukłego.

 

Odbiór takiego logo jest bardziej przyjazny niż płaskiego symbolu o ostrych krawędziach, nawiązującego wzorem do dwuwymiarowych kafelków spotykanych w pasku Start w Windowsie 10 i wcześniejszej „ósemce”.

To żadna rewolucja

Plan radykalnej zmiany wyglądu systemu raczej nie jest możliwy do zrealizowania. Chodzi raczej o budowanie lepszego wrażenia obcowania z systemem, bazując na dotychczasowych zwyczajach użytkowników. Kompletna przebudowa nie wchodzi w grę, bo spotyka się ze zbyt dużymi problemami z adaptacją do nowego sposobu obsługi. Tak było w wypadku Windowsa 8, który wprowadzał zbyt wiele zmian, często dezorientujących osoby korzystające z Windowsa od lat.

Dlatego Microsoft stawia na spójność wizualną – a to akurat się przyda, bo niektóre ikony systemowe pamiętają czasy Windowsa 98 i obecnie wyglądają wręcz archaicznie. Dzięki nowemu zestawowi ikon, których ma być ponad 100, takie kwiatki nie będą nas drażnić.

Dodatkowo, będzie to element łączący pełnego Windowsa 10 z Windowsem X, przeznaczonym dla urządzeń z dwoma ekranami, takimi jak Surface Neo. W ten sposób niezależnie od urządzenia, będziemy mieli do czynienia z tym samym stylem, co pomoże zachować płynność pracy między platformami.

źródło: Jon Friedman