Zmiany wizualne w pakiecie MS Office to tylko początek. Przygotujcie się na inne nowości

Jeżeli korzystacie z pakietu biurowego MS Office 365, być może zauważyliście pierwsze zmiany wizualne, które nastąpiły we wrześniu tego roku. Microsoft odświeżył nieco jego wygląd, wprowadzając nową stylistykę. Ikonki uległy uproszczeniu, aplikacje stały się bardziej czytelne i przejrzyste. Dodano również czarny motyw wizualny. Nie jest to jednak koniec zapowiadanych zmian.

Dzisiaj, w aktualizacji listopadowej o numerze 1811 (11029), otrzymaliśmy wstępną możliwość testowania nowej, uproszczonej wstążki z opcjami. Korporacja zapowiedziała również całkowitą zmianę ikonografii, o czym rano informował Was Karol. Po pięciu latach wprowadzony zostanie nowy design głównych ikonek aplikacji, a w dalszej kolejności: całego systemu.

Reklama

Nowa wstążka zapowiadana już była na początku roku jako główna nowość w Office 2019. Niestety, opcja ta nie została wprowadzona do wersji dystrybucyjnych, trafiła dopiero teraz do wersji poglądowych i to tylko w jednej aplikacji, wchodzącej w skład pakietu Office – kliencie pocztowym Outlook. W prawym górnym rogu zobaczymy nową opcję: „Dostępne wkrótce”, po włączeniu której wygląd górnego menu ulegnie całkowitej zmianie.

Stary wygląd:

Nowy wygląd:

Do tej pory Microsoft testował nowe opcje wyłącznie w kanałach dystrybucji nazywanych Niejawnym programem testów pakietu Office. Teraz udostępnia proponowane zmiany wszystkim potencjalnym użytkownikom. Wystarczy jedno kliknięcie, by włączyć lub wyłączyć nową wstążkę bez potrzeby zapisywania się specjalnych kręgów testowych.

„Dostępne wkrótce” to nie tylko nowa wstążka, ale szereg nowych funkcji. Microsoft planuje nad wprowadzeniem „nowych, ekscytujących zmian w pakiecie Office” i będą one stopniowo udostępniane. Warto dodać, że klasyczna wstążka, którą wprowadzono w 2006 r., jest nadal dostępna. Nowa, uproszczona i bardziej nowoczesna wersja to element pośredni między pełną wstążką z opcjami a całkowitym ich brakiem. Dzięki temu nie musimy wybierać czy chcemy wersję nową czy starą – obydwie są nadal dostępne.

Jak nowy „ribbon” wypada w użyciu? Bardzo dobrze. Przestrzeń robocza jest większa, opcje zostały dobrane z sensem, są intuicyjnie umiejscowione. Zmiana na duży plus.

https://www.tabletowo.pl/2017/05/11/microsoft-fluent-design/

Zmiany większe, niż nam się wydaje

Nowy wygląd to całkowicie nowy styl ikonografii, zdecydowanie bardziej nowoczesny, wpisujący się w język graficzny Fluent Design. Zmiany następować będą nie tylko w pakiecie dla urządzeń stacjonarnych, ale w ramach całego ekosystemu, obejmującego Windowsa 10, iOS-a oraz Androida.

Microsoft najwyraźniej planuje odświeżenie wszystkich ikon systemowych. Wczoraj zapowiedziano całkowicie nowe ikonki pakietu Office 365, ale, jak wiele osób zauważyło, na zaprezentowanym filmiku promocyjnym widać wszystkie ikony systemowe w nowej, bardziej nowoczesnej wersji:

Ikonki Kalkulatora, Poczty czy Kalkulatora są bardziej kolorowe i nie są już ta płaskie jak obecnie. Jest to o tyle dziwne, że z jednej strony MS wprowadza płaskie, proste i nieco smutne ikonki w nowej wstążce Office i tego samego dnia pokazuje całkowicie inne i kolorowe ikony systemowe, w których dominują odcienie błękitu.

Nowy rok ma przynieść premierę kolejnej wersji wizualnej systemu Windows 10 Core OS z takimi funkcjami jak animowane tapety czy jednoczesne logowanie i praca kilku osób na jednym systemie. Zobaczymy też (miejmy nadzieję) nowe urządzenia z rodziny Surface (w tym modularne Surface Studio i być może składany Surface Note).

Dzisiejsze zmiany w MS Office 365 nie są więc tylko kosmetycznymi poprawkami, ale elementem większej układanki i nowego otwarcia ze strony Microsoftu, który sporo stracił w oczach konsumentów po niewypale, jakim była październikowa aktualizacja systemu, która do tej pory nie została wydana na wielu urządzeniach. System ma być bardziej przejrzysty, ale też bardziej żywy i kolorowy. Innymi słowy: bardziej nowoczesny i spójny wizualnie.

Co sądzicie o wprowadzanych zmianach?