(fot. Audi)

Jaki procesor masz w samochodzie? W nowym Audi A4 znalazł się Samsung Exynos

Czym kierujemy się podczas kupna samochodu? Na pierwszym miejscu jest prawdopodobnie cena. Jednakże, bardzo ważnymi cechami jest atrakcyjny wygląd, moc silnika, niskie spalanie, pojemność bagażnika czy precyzja układu kierowniczego. Czy jednak wybieramy dany model, ponieważ został on wyposażony w szybki procesor?

Model procesora w samochodzie będzie coraz ważniejszy

Z pewnością znaczna większość kierowców odpowie, że nie interesuje ich jaki procesor siedzi w samochodzie. Niewykluczone jednak, że w już niedalekiej przyszłości moc obliczeniowa procesora będzie równie ważna jak chociażby zasięg na jednym ładowaniu. W końcu to procesor będzie odpowiadał na sprawność przetwarzania informacji, jak i funkcje i szybkość działania systemu infotainment.

Środek nowego Audi A4. (fot. Audi)

Dziś wybór konkretnego samochodu na podstawie liczby rdzeni procesora wydaje się absurdalny. Jednakże, jeszcze kilkanaście lat temu wielu nabywców nowych samochodów nie zwracało uwagi na zastosowane oprogramowanie i system multimedialny. Owszem, fajnie jak był i dostarczał podstawowych funkcji, ale mało kto przejmował się intuicyjnością interfejsu, aktualizacjami czy łącznością online. Natomiast dziś, wśród głównych zalet BMW wymienia się dopracowany iDrive, a Mercedes chwali się inteligentnym asystentem głosowym, jakby właśnie opracował zupełnie nowy system zawieszenia. Możliwe, że niebawem podobnie będziemy podchodzić do zastosowanego procesora.

Audi A4 z procesorem Samsunga

Popularny model z gamy producenta z Ingolstadt doczekał się w tym roku znaczącego odświeżenia. Audi A4, oznaczone symbolem B9, otrzymało zmieniony wygląd, a także nowy system infotainment, bliższy rozwiązaniom stosowanym w droższym A6 czy A8.

Na środku deski rozdzielczej został umieszczony dotykowy ekran o przekątnej 10,1 cala, który zapewnia haptyczną informację zwrotną. Wraz z nowym wyświetlaczem, większej aktualizacji doczekało się oprogramowanie zainstalowane w A4. W założeniach ma ono być nowocześniejsze i bardziej intuicyjne.

Środek nowego Audi A4. (fot. Audi)

Samsung w informacji prasowej pochwalił się, że sercem tego odświeżonego systemu informacyjno-rozrywkowego jest Exynos Auto 8890. Procesor zbudowany jest z ośmiu rdzeni i dwurdzeniowego układu graficznego. Został on zaprojektowany, aby bezproblemowo obsługiwać interfejs multimedialny Audi MMI i jego funkcje, takie jak audio, kontrola stanu pojazdu czy wyświetlanie nawigacji. Oczywiście celem było również uzyskanie wysokiej sprawności działania oprogramowania, co powinno pozytywnie przełożyć się na odczucia podczas prowadzenia Audi A4.

Audi A4 z nową wersją systemu infotainment i procesorem Exynos Auto 8890 będzie dostępne w Europie od jesieni.

Polecamy również:

Jak wykorzystać bagażnik Golfa? Volkswagen proponuje holograficzny interfejs

źródło: informacja prasowa