(fot. Volkswagen)

Jak wykorzystać bagażnik Golfa? Volkswagen proponuje holograficzny interfejs

Jak rozkręcimy nocną „imprezę” na parkingu w przyszłości? Nowa futurystyczna wizja Volkswagena sugeruje, że będziemy puszczać muzykę z samochodu, sterując odtwarzaczem umieszczonym w bagażniku. Z kolei interfejs zostanie wyświetlony za pomocą hologramu.

Reklama

Volkswagen przedstawił, jak może wyglądać hologram w Golfie GTI

Hologram w bagażniku wydaje się być ciekawym, chociaż raczej mało praktycznym pomysłem. Znalazł się on w koncepcyjnym Golfie GTI Aurora. Na wstępie warto zaznaczyć, że mamy do czynienia tylko z futurystyczną wizją, która raczej nieprędko trafi do produkcyjnych modeli Volkswagena.

Thomas Schmall, prezes zarządu Volkswagen Group Components, zauważa, że większość osób zna hologramy z filmów, takich jak Star Wars czy Star Trek, ale niebawem mogą one zostać wprowadzone do samochodów. System Volkswagena w założeniach ma nie wymagać specjalnych okularów czy kontrolerów. Interakcja będzie odbywać się w bardziej naturalny sposób, podobnie jak dziś sięgamy do przycisku wyświetlanego na ekranie smartfona.

(fot. Volkswagen)

Co ciekawe, Mark Möller, szefujący w dziale rozwoju Volkswagen Group Components, informuje, że opisywany system holograficzny można stworzyć przy użyciu już dostępnych narzędzi i technologii. Zaznacza jednak, że minie jeszcze trochę czasu, gdy będzie mógł on być wdrożony do produkcyjnych samochodów.

Wizja proponowana przez Volkswagena skupia się na odtwarzaniu muzyki. Interfejs, składający się z „pływających w powietrzu” przycisków dostosowuje się do określonego scenariusza. Możliwe jest przeszukiwanie biblioteki muzyki, a także sterowanie odtwarzaczem i poziomem głośności. Całość ma być zaprojektowana w taki sposób, aby osoba nie mająca wcześniej styczności z hologramem, mogła prawie od razu nawigować po interfejsie.

(fot. Volkswagen)

Bagażnik niekoniecznie jest dobrym miejscem dla odtwarzacza muzyki. Jednakże, technologia, gdy będzie już gotowa, jak najbardziej może znaleźć zastosowanie na desce rozdzielczej. Owszem, przedstawiony interfejs wydaje się być zbyt skomplikowanym, aby dało się go wygodnie obsługiwać podczas prowadzenia samochodu. Jednak kto powiedział, że wówczas będziemy trzymać kierownicę. Niewykluczone, że w momencie pojawienia się hologramów, na drogach będą już jeździć autonomiczne auta.

Polecamy również:

Autonomiczne samochody Cruise wykonują 1400 skrętów w lewo każdego dnia

źródło: Volkswagen