Nokia testuje feature phone na dziwnym systemie. To może być KaiOS

Google obecnie współpracuje przy dwóch projektach związanych z niskobudżetowymi telefonami. Pierwszy, to „wyhodowany na własnej ziemi” Android Go, czyli lekka wersja podstawowego mobilnego systemu firmy, przeznaczona dla smartfonów z 1 GB pamięci RAM, a nawet jeszcze mniejszą. Drugi front działań to wspieranie KaiOS. Telefony z tym systemem projektuje m.in. Nokia.

Dokładniej – HMD Global, będący w posiadaniu praw do używania brandu Nokii. Anonimowe źródło przekazało serwisowi 9to5google zdjęcie, ukazujące feature phone, działający na „jakiejś formie Androida”. Jednak znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że będzie to urządzenie z KaiOS.

Reklama

Sugeruje to znajome ułożenie elementów interfejsu – z paskiem trzech poleceń nad trzema przyciskami fizycznymi i podstawowymi informacjami wyświetlanymi w prawym górnym rogu ekranu. Widać na nim także ikonę Asystenta Google, którego można wywołać w KaiOS zwykle przez dłuższe naciśnięcie środkowego przycisku nawigacyjnego.

(fot. 9to5google)

 

Ciekawostką jest obecność na telefonie przeglądarki Chrome w wersji na ten system. KaiOS jest oparty na Firefox OS, a tu taka niespodzianka. Być może miliony dolarów, które Google pompuje w ten mobilny system dla tanich telefonów, idą na dostosowywanie go do Chromium.

Nokia ma już w swoim portfolio urządzenie działające na KaiOS – model 8810 4G. Ciekawe jest, że choć Google z oczywistych względów poświęca uwagę przede wszystkim smartfonom i temu, co z nimi związane, nie zaniedbuje także najmniej wymagających sprzętów. Ewidentnie chce objąć jak najwięcej urządzeń swoimi usługami. Taka strategia może być bardzo opłacalną inwestycją – wszak jest spora szansa, że użytkownicy telefonów za 20 dolarów sięgną za jakiś czas po smartfon za wielokrotność tej sumy.

Mniej niż 20 dolarów za telefon z KaiOS. Google dofinansowuje rozwój systemu dla tanich urządzeń

źródło: 9to5google przez Android Police