Nokia o powrocie na rynek smartfonów: to skomplikowane

Temat powrotu Nokii na rynek smartfonów wraca jak bumerang. Co chwilę pojawiały się plotki o tym, że Finowie wkrótce wyprodukują telefon pod własną marką, jednak bardzo szybko były przez nich zdementowane. W końcu Nokia wystosowała na swojej stronie oficjalne oświadczenie, które zdradza rąbek tajemnicy o jej planach na przyszłość.

Dla marki, która przez 14 lat była największym sprzedawcą telefonów, powracające wciąż pytanie „Czy Nokia wróci na rynek urządzeń mobilnych” nie jest zaskoczeniem. Odpowiada na nie, że „to skomplikowane”.

Jak wiecie, Nokia sprzedała Microsoftowi w kwietniu 2014 roku cały swój dział mobilny wraz z ogromną liczbą fabryk, całym pionem marketingowym i kanałami dystrybucji. A są one niezbędne, aby z powodzeniem móc funkcjonować w biznesie związanym z produkcją i sprzedażą telefonów.

Dziś Finowie skupiają się przede wszystkim na technologiach łącznościowych, usługach lokalizacyjnych i mapowaniu, rozwoju technologii i licencjonowaniu. Jednak nie porzucili planów o powrocie na rynek mobilny, jednak zrobią to w całkowicie inny sposób niż wcześniej.

Ma on opierać się na znalezieniu partnera, który będzie całkowicie odpowiedzialny za produkcję, sprzedaż, marketing i wsparcie. Nokia użyczyłaby tylko swoje logo – tak, jak zrobiła w przypadku tabletu N1 (wyprodukowanego przez Foxconn).

Finowie zapewnili, że jeśli znajdą odpowiedniego kontrahenta, to podejmą bardzo ścisłą współpracę i postarają się z całych sił, żeby stworzyć wspaniałe produkty, które ludzie chętnie kupią.

W podsumowaniu Nokia napisała, że nie stanie się to jednak wcześniej niż w IV kwartale 2016 r.

Źródło: Nokia