Nokia jednak będzie “produkować” smartfony

Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że Nokia wypuści smartfona pod własną marką. Pisaliśmy o tym nawet na Tabletowo. Szybko pojawiło się jednak oficjalne dementi i temat ucichł.

Zagadnienie jednak wróciło za sprawą wywiadu prezesa Nokii, Rajeeva Suri, dla gazety Manager Magazin. Stwierdził on, że Nokia poszuka odpowiednich partnerów do produkcji smartfona z ich logo. Wiele wskazuje na to, że będzie to Foxconn, tak jak w przypadku tabletu Nokia N1.

We will look for suitable partners

Suri podkreślił, że Nokia będzie odpowiadać jedynie za zaprojektowanie urządzenia, a nie za jego produkcję. W praktyce może to się nawet ograniczyć do umieszczenia logotypu, a pozostawieniu całego etapu projektowego firmie zewnętrznej. Tak było właśnie z Nokią N1, którą zaprojektował Foxconn, wzorując się na iPadzie, którego… również produkuje.

nokia-n1-tablet-android1

Trzeba pamiętać, że cały dział designu i inżynierii został wchłonięty przez Microsoft i wiara w to, że to rzeczywiście Nokia będzie odpowiadać za wszystkie etapy projektowania jest co najmniej naiwna.

Microsoft makes mobile phones. We would simply design them and then make the brand name available to license.

Warto podkreślić, że smartfon działałby pod kontrolą Androida z autorską nakładką Nokii – Z Launcher, która już teraz dostępna jest w sklepie Play w wersji beta dla wybranych urządzeń. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż 1 października 2016, kiedy to kończy się ograniczenie wynikające z umowy z Microsoftem.

źródło: manager magazine

Komentarze

 • Marcin Wojciechowski

  Nokia zamiast pchać się w Androida niech odświeży swoje archiwa i niech waraca do MeeGo Harmattan i to jak najszybciej! Androida jak już to niech pozostawi jako system dodatkowy i nie podstawowy. Podtsawowym powinien Pozostać oczywiście MeeGo!

  • qba

   Mego to trup tak samo jak BBOS10.

   • Marcin Wojciechowski

    Nie Mego tylkoMeeGo to raz a dwa BB OS 10 nadal znajduje się na rynku, jest on aktualizowany oraz wprowadzane są nowe modele na rynek. Aktualnie zapowiadany jest z BB OS 10 model Venicle.

    • qba

     Taa, i jeszcze nowszy Prague z Androidem.

 • Firma która nie chce przezeń czy później zniknąć z rynku nigdy nie powinna zamykać się w niszy jednego systemu operacyjnego. Trendy na rynku dosyć szybko się zmieniają. Oferta oparta o produkty zróżnicowane pod względem OS-u gwarantuje większą stabilność. Na miejscu fińskiego producenta nie zrywałbym z WP i opierając zasadniczą część produkcji o Androida , ciągle szukał alternatywy reagując elastycznie na rynek. Pewnie ktoś stwierdzi że moja teoria rozbija się o przypadek Apple , które od lat stosuje autorski OS w swoich produktach i ma się całkiem dobrze. Jednak nie zgodzę się z taką argumentacją ponieważ Apple to przypadek szczególny. Firma umiejętnie wypracowała sobie wizerunek dzięki któremu jej produkty stały się towarem pożądanym przez wierną grupę klientów, niemalże zakochanych w jabłuszku. Zakup Apple opiera się na emocjach i żadnemu innemu producentowi długo nie uda się taka sztuczka.

  • RA

   Telefony Nokii z WP? Lepszego zartu dzisiaj nie cztalem :)))

   • Ale to już było :). Skazywanie się tylko na Androida nie jest dobrym pomysłem. Nokia już dwa razy popełniła ten sam błąd. Za pierwszym razem kurczowo trzymała się Symbiana niemalże aż do bankructwa. Następnie podpisała cyrograf z Microsoftem zamiast produkować też słuchawki z Androidem. Jaki był tego efekt? Teraz pogrobowcy Nokii będą eksploatować jedynie Androida stając się poprostu kolejnym pseudo producenem uźyczajácym swojej marki chińskim wynalazkom. Nie widzę większych perspektyw dla takich planów.

 • uru28

  Jeśli Nokia w przyszłości wypuści coś z WP to nie powiem “nie”, aczkolwiek Lumie spod skrzydeł M$ przypadły mi do gustu.Jakość jest jak dla mnie zadowalająca,a jakość była jednym z powodów dla których wybierałem produkty Nokii, stosunek jakości do ceny w przypadku M$ jest lepszy niż w przypadku Nokii.Wydaje mi się że skoro M$ ma już ugruntowane zdanie odnośnie linii Surface i tu raczej zmian nie ma się co spodziewać, Nokia mogła by zaproponować coś ciekawego w tej kwestii.Akuratnie stylistyka Surface jakoś do mnie nie przemawia choć bezdyskusyjnie jest to świetny sprzęt.Nie wiadomo jeszcze co będzie z WP ale jeśli (choć to wielkie jeśli) będzie systematycznie rósł to chyba łatwiej zdobyć i ugruntować pozycję na takim rynku niż wejść tylko w system Google gdzie jest tak tłoczno i gdzie walka toczy się o każdy okruszek…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona