Ważne

Nokia jednak będzie „produkować” smartfony

Jakiś czas temu świat obiegła informacja, że Nokia wypuści smartfona pod własną marką. Pisaliśmy o tym nawet na Tabletowo. Szybko pojawiło się jednak oficjalne dementi i temat ucichł.

Zagadnienie jednak wróciło za sprawą wywiadu prezesa Nokii, Rajeeva Suri, dla gazety Manager Magazin. Stwierdził on, że Nokia poszuka odpowiednich partnerów do produkcji smartfona z ich logo. Wiele wskazuje na to, że będzie to Foxconn, tak jak w przypadku tabletu Nokia N1.

We will look for suitable partners

Suri podkreślił, że Nokia będzie odpowiadać jedynie za zaprojektowanie urządzenia, a nie za jego produkcję. W praktyce może to się nawet ograniczyć do umieszczenia logotypu, a pozostawieniu całego etapu projektowego firmie zewnętrznej. Tak było właśnie z Nokią N1, którą zaprojektował Foxconn, wzorując się na iPadzie, którego… również produkuje.

nokia-n1-tablet-android1

Trzeba pamiętać, że cały dział designu i inżynierii został wchłonięty przez Microsoft i wiara w to, że to rzeczywiście Nokia będzie odpowiadać za wszystkie etapy projektowania jest co najmniej naiwna.

Microsoft makes mobile phones. We would simply design them and then make the brand name available to license.

Warto podkreślić, że smartfon działałby pod kontrolą Androida z autorską nakładką Nokii – Z Launcher, która już teraz dostępna jest w sklepie Play w wersji beta dla wybranych urządzeń. Nie nastąpi to jednak wcześniej niż 1 października 2016, kiedy to kończy się ograniczenie wynikające z umowy z Microsoftem.

źródło: manager magazine

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona