Ważne

Nokia potwierdza, że nowy smartfon zadebiutuje pod koniec 2016 roku (aktualizacja)

Nokia. Fińskie przedsiębiorstwo, które swoją przygodę z biznesem zaczynało od segmentu rynku w ogóle niezwiązanego z elektroniką (wiecie, o czym mówię, prawda?). Pod koniec 2013 roku sprzedała dział urządzeń firmie Microsoft, czego skutkiem jest brak możliwości posługiwania się nazwą Nokia przy produkcji smartfonów. To ograniczenie jednak mija pod koniec 2016 roku. Wtedy to Nokia zamierza wrócić na rynek smartfonów.

O ile informacja ta jeszcze kilka dni temu pojawiła się jako jedna z wielu plotek z rynku nowych technologii, tak dziś możemy ją uznać za pewnik. Wiadomość potwierdził Mike Wange, prezes chińskiego oddziału Nokii. Przy okazji zdradził, że produkcją przyszłych smartfonów Nokii zajmie się fabryka znajdująca się w chińskim Sichuan. Co więcej, w tym samym mieście utworzone zostanie centrum R&D Nokii.

Chyba najciekawszą jednak informacją jest to, że Nokia nie zamierza (przynajmniej w początkowej fazie powrotu na rynek smartfonów) współpracować z Microsoftem i tym samym oferować urządzenia z Windows Phone. Okazuje się bowiem, że pierwsze telefony Nokii, które trafią na rynek pod koniec 2016, będą działały w oparciu o system Google – Android.

Zapowiada się zatem ciekawy powrót na rynek smartfonów. Tym bardziej, że już wtedy Nokia będzie w posiadaniu patentów przejętej ostatnio firmy Alcatel. Tylko czy Nokia będzie w stanie wrócić w wielkim stylu? Obawiam się, że fiński koncern może stać się jedynie kolejnym graczem produkującym smartfony w Chinach, które nie będą wybijały się na tle konkurencji…

Obym się myliła.

Aktualizacja (via Nokia):

Nokia wystosowała oficjalne oświadczenie, w którym zaprzecza powyższym informacjom:

Nokia notes recent news reports claiming the company communicated an intention to manufacture consumer handsets out of a R&D facility in China. These reports are false, and include comments incorrectly attributed to a Nokia Networks executive.

Nokia reiterates it currently has no plans to manufacture or sell consumer handsets

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona