Nokia szykuje dwa nowe akcesoria do ładowania bezprzewodowego. Chyba oczywiste, co to oznacza?

Nokia nieustannie mnie zadziwia. Marka pod wodzą HMD Global odrodziła się niczym feniks z popiołów i cały czas udowadnia, że wie, czego potrzebują użytkownicy na całym świecie. Fakt, czasami gra na sentymentach, ale na szczęście jest to tylko przydatnym dodatkiem, a nie trzonem jej strategii. Firma sukcesywnie prze jednak do przodu i właśnie pojawiły się nowe zwiastuny tego, co nas czeka w najbliższej przyszłości.

Nie spodziewałem się, że HMD Global aż tak się rozpędzi. Wskrzeszenie marki Nokia na samym początku nie wydawało mi się zagrożeniem dla wówczas panującego ładu, lecz ostatnie miesiące pokazały, jak bardzo się myliłem. I nawet dobrze, ponieważ kolejne smartfony z logo Nokia na obudowie są coraz ciekawsze i aż chce się czekać na następne nowości.

Reklama

https://www.tabletowo.pl/2018/05/10/sprzedaz-smartfonow-europa-pierwszy-kwartal-q1-2018/

Cały czas mam w pamięci – delikatnie mówiąc – niespecjalnie udaną Nokię 3, ale na szczęście był to odosobniony przypadek i kolejne smartfony nie zawiodły naszych oczekiwań. W tym roku do sprzedaży trafiło wiele atrakcyjnych urządzeń – HMD Global udowodniło, że nie zamierza wyłącznie zarabiać na sentymencie do marki Nokia, tylko chce oferować naprawdę porządne sprzęty w atrakcyjnej cenie.

Rywalizacja z konkurencją mimo wszystko nie należy do najłatwiejszych, dlatego producent cały czas sięga po nowe rozwiązania. Flagowa Nokia 8 – mówiąc kolokwialnie – nie pozamiatała, ale zrobić to ma szanse nadchodząca Nokia 9 (być może z dopiskiem PureView), która według ostatnich doniesień będzie miała aż pięć aparatów na tyle.

https://www.tabletowo.pl/2018/09/06/nokia-9-nokia-10-piec-aparatow-na-tyle/

Z dużym prawdopodobieństwem możemy również założyć, że smartfon – którego premiery spodziewamy się w pierwszym kwartale 2019 roku, być może na targach MWC 2019 w Barcelonie – będzie wspierał technologię bezprzewodowego ładowania. Wniosek taki pozwala nam wysnuć fakt, że w bazie Wireless Power Consortium odnaleziono dwa akcesoria do bezprzewodowego uzupełniania baterii.

Pierwszym z nich jest klasyczna bezprzewodowa ładowarka o oznaczeniu DT-10W. Pod względem designu nie wyróżnia się ona niczym specjalnym – no, może poza pięknym, niebieskim kolorem. Jej nazwa jednak sugeruje, że będzie ona wspierała ładowanie o mocy 10 W. Nie jest to rekord, ale tragicznie też nie jest.

ładowarka bezprzewodowa Nokia DT-10W (fot. Wireless Power Consortium)

Kolejnym akcesorium, zarejestrowanym w bazie Wireless Power Consortium, jest powerbank o oznaczeniu DT-500, który może ładować inne urządzenie bezprzewodowo. Nie znamy jego pojemności, ale na zdjęciu widać, że ma on pełnowymiarowy port USB i złącze USB-C (a przynajmniej na takie wygląda).

powerbank z funkcją bezprzewodowego ładowania Nokia DT-10W (fot. Wireless Power Consortium)

Co prawda Nokia 9 (PureView) nie będzie pierwszym smartfonem z logo Nokia, który wspiera bezprzewodowe ładowanie (taką funkcję oferuje już Nokia 8 Sirocco), ale będzie pierwszym, przy okazji premiery którego HMD Global wprowadzi na rynek również dedykowane akcesoria do bezprzewodowego uzupełniania energii w akumulatorze.

Niektórym może wydawać się to mało istotne, ale konkurencja tak robi, więc Finowie też powinni, jeśli chcą obsłużyć swoich klientów kompleksowo. Wiele osób jest bowiem skorych wydać pieniądze na dedykowane akcesoria, ponieważ nie każdy chce martwić się za każdym razem, czy te firm trzecich na pewno będą kompatybilne. HMD Global może na takim posunięciu tylko zyskać.

*Na zdjęciu tytułowym Nokia 7 Plus

Źródło: Wireless Power ConsortiumWireless Power Consortium dzięki GizmoChina