Nokia 8 (fot. Nokia)

Według rankingu DxOMark Mobile Nokia 8 ma naprawdę bardzo słaby aparat. Tak słaby, że aż wstyd

Nokia 8 to flagowiec – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Ma je jednak w stosunku do możliwości fotograficznych tego modelu ekipa z DxOMark, która wzięła sprzęt na warsztat i… nie pozostawiła na nim suchej nitki. Jest źle, bardzo źle.

Nokia 8 ogólnie cieszy się całkiem niezłymi opiniami, lecz trudno powiedzieć, aby powalała ona na kolana. Jeżeli chodzi o możliwości fotograficzne, to także – potocznie mówiąc – szału nie ma. W recenzji zeszłorocznego flagowca HMD Global (bezpośredni link do niej znajdziecie na końcu tego artykułu) Kasia co prawda odnotowała, że w dobrych warunkach oświetleniowych aparat w smartfonie radzi sobie całkiem nieźle, lecz w słabszych warunkach oświetleniowych już tak dobrze nie jest. Ogólnie ten aspekt urządzenia nie wywarł specjalnego wrażenia na naszej Królowej Chaosu i osobiście w pełni się zgadzam z jej opinią.

Zresztą nie tylko ja, ponieważ ekipa z DxOMark ma podobne odczucia, chociaż mimo wszystko była w stosunku do możliwości fotograficznych Nokii 8 jeszcze bardziej krytyczna. Na tyle, że przyznała jej łącznie 68 punktów, z czego 72 za zdjęcia i 62 wideo. Podczas testów zauważono, że ekspozycja na fotografiach jest w porządku, dynamika też (pod warunkiem, że włączy się tryb Auto HDR), balans bieli również. Z drugiej strony testerzy mieli zastrzeżenia m.in. do słabego nasycenia kolorów oraz dużej ilości szumów i niezadowalającej szczegółowości.

Szczegółowa ocena Nokii 8 w DxOMark Mobile (fot. DxOMark)

Chociaż w niektórych aspektach Nokia 8 wypada bardzo dobrze, to w ogólnym rozrachunku jest źle, a nawet bardzo źle. Smartfony w ścisłej czołówce dostawały po 98 (Google Pixel 2) lub 97 punktów (iPhone X, Huawei Mate 10 Pro), co oznacza różnicę aż 30 punktów! Żeby tego było mało, urządzenie wypadło nawet gorzej niż Samsung Galaxy S6 Edge z 2015 roku (82 punkty), iPhone 6 z 2014 roku (73 punkty) czy model Lava Z25 ze średniopółkową specyfikacją (70 punktów) i tylko niewiele lepiej niż o wiele tańszy Gionee S10L (66 punktów).

Rankingu DxOMark Mobile oczywiście nie można traktować jako wyroczni, ale nie wierzę w to, że testerzy uwzięli się na HMD Global i po złości ocenili Nokię 8 aż tak słabo. Powinien to być sygnał dla HMD Global, że powinno się znacznie bardziej przyłożyć do możliwości fotograficznych flagowca na 2018 rok. Zresztą, napis ZEISS na obudowie do czegoś w końcu przecież zobowiązuje.

Aktualny ranking DxOMark Mobile

 

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2017/10/28/recenzja-test-nokia-8/

Źródło: DxOMark