Ważne

DxOMark zaczęło testować aparaty w dużo tańszych smartfonach

Ranking DxOMark Mobile wywołuje ogromne emocje, ponieważ zatrudnieni tam specjaliści biorą na warsztat wyłącznie smartfony z najwyższej półki, które przecież powinny robić idealne zdjęcia i kręcić nienaganne wideo, bo kosztują mnóstwo pieniędzy. Postanowiono jednak to zmienić i sprawdzić możliwości fotograficzne kilku o wiele tańszych urządzeń.

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, czy to jakaś długofalowa, czy tylko jednorazowa akcja, ale faktem jest, że ekipa z DxOMark przetestowała trzy raczej tanie smartfony. Chodzi konkretnie o modele Lava Z25, Micromax Canvas Infinity i Intex Aqua Selfie. Nazwy te mają prawo nic Wam nie mówić, ponieważ ww. marki działają na indyjskim rynku, nie globalnie.

Oczywistą oczywistością jest, ze ww. smartfony nie robią tak dobrych zdjęć i nie kręcą wideo w takiej jakości, jak chociażby Huawei Mate 10 Pro czy iPhone X. Z całej trójki w ogólnym ujęciu najlepiej wypadł model Lava Z25, który uzyskał łącznie 70 punktów (74 za fotografie i 62 za filmy). Drugi jest Micromax Canvas Infinity z 57 punkami (56/58), a trzeci Intex Aqua Selfie z wynikiem 51 punktów (47/60).

Jak na tle droższej konkurencji wypadły smartfony z Indii? Co ciekawe, nie tak tragicznie. Nokia 808 PureView dostała bowiem łącznie 61 punktów, a iPhone 6… 73 punkty. Towarzystwo jest więc zacne i spokojnie można uznać wyniki Lava Z25, Micromax Canvas Infinity i Intex Aqua Selfie za całkiem niezłe. A już szczególnie pierwszego z wymienionych.

Aktualny ranking DxOMark Mobile (fot. Tabletowo.pl)

Linki do testów

Źródło: @DxOMark

Komentarze

 • Andrzej

  Płacą to mają..

 • Kuba Sojka

  Brakuje na liście nowego smartfona sony Xperia xz1 i xz1 Compact

  • Sony

   Nie ma, bo Sony nie dało $$ za umieszczenie na liście.

   • qwerty

    Oni w ogóle nic nie dają. Wierni fani i tak kupują.

 • Stasiek_Rzyd

  testy telefonów DxOMark już nikogo nie powinny obchodzić

  • Tak jak i AnTuTu i inne tego typu cyferki. Ale ludzie to lubią, zwłaszcza jak ich urządzenie jest “TOP”…

 • Damian R

  XZ Premium 83, Nokia 808 PV 61

  https://pp.userapi.com/c841527/v841527666/24fee/r7n-g432s-A.jpg

  Tyle sa warte testy DxO Mobile

  • stark2991

   Gdyby jakość aparatu oceniać tylko na podstawie liczby megapikseli , co właśnie zrobiłeś, to ta Nokia rządziłaby niepodzielnie jeszcze przez wiele lat…

   • Damian R

    Nie oceniam aparatu przez pryzmat megapikseli – popatrz na 2 zdjęcia. Widzisz różnicę? W 808 nie chodziło o liczbę megapiskeli, ale o sposób ich wykorzystania. Jak na tamte czasy była to innowacyjna technologia pixel-binningu, gdzie wszystkie 4 subpiksele, składały sie na 1 piksel dzięki czemu przy fotkach z rozdzielczością 8 mpx dawało świetną jakość. Zresztą nawet i dziś przy fotkach nocnych na długich czasach na nokia potrafi dać naprawdę dobry obrazek – oczywiście wymaga to statywu.

    Nie zapominajmy o FIZYCZNYM filtrze szarym wbudowanym w ten sprzęt, który można było włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie.

    DxO nie raz oceniało bardzo dobrze aparaty Sony, a tak naprawdę te cechują się bardzo słabymi (na tle konkurencji) algorytmami obróbki obrazu, a wcześniej do tego dochodziła jeszcze słabsza optyka (mydlane rogi – co wreszcie zostało wyeliminowane przez Sony).

    Oczywiście, przy dzisiejszych aparatach 808 to już archaizm, choć wciąż potarfi zaskoczyć pozytywnie.

    • Mariusz

     a ja dodam tyle: niech ktoś pokażę mi zdjęcie z nowego telefonu, które jest jakosciowo lepsze od tego zrobionego 808. Nie chodzi mi o sztucznie podbite kolory, ostrość, itp., ale o jakość zdjęcia samą w sobie

   • Mariusz

    człowieku, tą Nokią robisz foty 5 mpix, a wychodzą jak z lustrzanki, o niebo lepiej od tych nowych matryc 16 mpix. Nie bredź, spójrz, przeanalizuj… W noki 808 nie chodiz o 41 mpix, a optykę człowieku

  • galakty

   Ty też manipulujesz tutaj i to ostro ;)

 • Grzegorz Kosowski

  Dlaczego na tej liście nie ma galaxy s8 i S8+? To mnie bardzo irytuje.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona