Nintendo Switch z Androidem? Da się to zrobić (nieoficjalnie)

Przenośna konsola Nintendo to sprzęt podatny na modyfikacje oprogramowania. Dzięki temu zainteresowani użytkownicy mogą już teraz zainstalować na swoich konsolach system Android. Oprogramowanie, na tę chwilę, nie jest w pełni funkcjonalne, jednak zapewnia szereg nowych możliwości.

Pasjonatom publikującym na forum XDA udało się uruchomić na Switchu Androida w wersji 8.1 (LineageOS 15.1). Jako że jest to modyfikacja powstała w domowych warunkach, zdarzają się problemy z czasem pracy na baterii, automatycznym obracaniem ekranu czy czułością panelu dotykowego. Niemniej już teraz można osobiście zweryfikować, co zaoferuje sprzęt pod kontrolą systemu od Google.

Reklama

Podstawowy model Nintendo Switch zostanie odświeżony! Znacznie dłużej pogramy w trybie przenośnym

Nintendo Switch wyposażone w Androida 8.1 pozwala na – na tę chwilę – przeglądanie internetu czy granie w gry dedykowane dla tego systemu, w tym z wykorzystaniem dołączanych kontrolerów. Konsola umożliwia również zabawę w grach dostępnych wyłącznie na urządzeniach wykorzystujących kartę graficzną Nvidia Tegra, dzięki czemu jej posiadacz może zainstalować takie tytuły, jak Borderlands czy Half-Life 2. Działa także streaming gier w technologii GeForce Now. Da się też doinstalować pakiet GApps – wtedy Switcha można wykorzystywać jak typowy tablet z Androidem.

Nintendo Switch

Instalując Androida na Switchu należy jednak pamiętać, że jest to wczesna wersja nieoficjalnej modyfikacji. Oznacza to, naturalnie, brak wsparcia ze strony Nintendo w sytuacji, gdyby urządzenie nie pracowało poprawnie. Użytkownik zdany jest od tej pory wyłącznie na wsparcie z forum XDA. Dodatkowo przeprowadzenie modyfikacji możliwe jest wyłącznie na starszych wersjach konsoli, na których możliwe jest uruchomienie narzędzia Hekate. W późniejszych wersjach, oraz w wersji lite Switcha, możliwość ingerencji w oprogramowanie została zablokowana przez Nintendo.

Nintendo Switch Lite oficjalnie! Znamy wszystkie szczegóły, w sprzedaży od 20 września

O możliwości wgrania Androida na konsolę produkcji Nintendo warto również wspomnieć z innego powodu. Współcześnie urządzenia dające szersze możliwości modyfikacji to rynkowa rzadkość. Ograniczenia konsekwentnie stosowane przez producentów oraz coraz bardziej złożone oprogramowanie stanowią znaczące utrudnienie dla moderów. Sprzęty poddane różnym eksperymentom często skazane są na utratę gwarancji i możliwości korzystania z unikalnych funkcji czy znaczący spadek stabilności pracy. Należy je zatem traktować wyłącznie jako ciekawostkę dla garstki entuzjastów tego typu eksperymentów.

Zainteresowanych zachęcamy do osobistego przetestowania dzieła udostępnionego na XDA. Stosowny wątek na forum znajduje się tutaj.

Zestawienie najczęściej ogrywanych tytułów na Nintendo Switch w Europie (raport za 2018 rok)

Źródło: XDA-Developers przez Engadget