Reklama

Nie obejrzysz filmu w 4K na Netfliksie, jeśli masz starszego MacBooka

Strumieniowanie materiałów w rozdzielczości 4K wciąż jest rzadkością na Netfliksie, ale są osoby, które chętnie płacą za najwyższą jakość przesyłanego obrazu. Do odbierania takiego sygnału na MacBookach nie wystarczy odpowiedni ekran.

Reklama

Netflix 4K HDR nie dla wszystkich komputerów Apple

Przy okazji prezentacji nowego systemu Apple, macOS Big Sur, użytkownicy komputerów tego producenta dowiedzieli się, że będą wkrótce mogli oglądać filmy i seriale Netfliksa w rozdzielczości 4K na swoich komputerach. Nie wszystkie jednak będą w stanie obsłużyć przesyłanie strumieniowe w takiej jakości – wyświetlacz 4K nie wystarczy.

Redakcja Apple Terminal zauważyła w dokumencie pomocy technicznej ważny wymóg dla osób posiadających sprzęt Apple i chcących cieszyć się obrazem w najwyższej rozdziałce. Zgodnie z nim, komputer będzie musiał być wyposażony w chip T2 Security. Wychodzi więc na to, że trzyletnie MacBooki nie będą miały szansy na wyświetlenie nawet skalowanego obrazu 4K.

Które komputery Apple odpowiadają wymaganiom Netflix 4K?

Na liście sprzętów wyposażonych w chip bezpieczeństwa T2 znajdują się komputery:

  • MacBook Pro 2018 lub nowsze
  • MacBook Air 2018 lub nowsze
  • Mac mini 2018
  • Mac Pro 2019
  • iMac Pro
  • iMac 2020

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz model komputera załapuje się na listę, można też skorzystać ze strony pomocy Apple.

MacBook Air 2018. Nada się.

Nie wiadomo, dlaczego układ T2 Security jest tak potrzebny do strumieniowania wideo w 4K na Netfliksie. Jedna z teorii wskazuje na zdolność do przetwarzania wideo w formacie HEVC przez wspomniany chip. Jego druga generacja jest niemal dwukrotnie szybsza niż pierwsza. Jeśli Netflix wykorzystuje go przy dekodowaniu strumienia, to może wskazywać na sens wykorzystania nowszego układu przy pracy nad bardziej złożonym streamem wideo.

Jeśli mamy odpowiedni sprzęt Apple, to przy abonamencie Premium i korzystaniu z przeglądarki Safari, będziemy mogli oglądać Netfliksa w 4K. Inne przeglądarki, nawet przy odpowiednim planie serwisu, będą wyświetlać obraz tylko w rozdzielczości 720p.

zdjęcie główne: www.quotecatalog.com/tv-quotes