windows 11 death bsod
Windows 11 death

Narzędzie Wycinanie w Windows zapisuje więcej danych z ekranu, niż byśmy chcieli!

Narzędzie Wycinanie (Snipping Tool) to popularna aplikacja, która umożliwia szybkie i wygodne tworzenie zrzutów ekranu w systemie Windows. Niestety, ma ono dość niewygodną lukę zabezpieczeń.

Narzędzie Wycinanie w Windows zapisuje zbyt dużo danych

Narzędzie Wycinania to funkcja, którą domyślnie aktywujemy poprzez skrót klawiszowy win + shift + s, co zamraża ekran i pozwala łatwo przechwycić całą przestrzeń roboczą, lub jej część. Następnie na pasku zadań wyskakuje powiadomienie i tak przechwycone dane możemy zapisać w postaci grafiki o różnych rozszerzeniach (domyślnie jest to .PNG).

W Internecie jednak pojawiły się informacje, że aplikacja jest podatna na pewien błąd, ważny w kontekście bezpieczeństwa. Jak twierdzi użytkownik Twittera David Buchanan, po wykonaniu zrzutu ekranu poprzez Narzędzie Wycinanie, klikając przycisk zapisz, a dopiero później go kadrując i zapisując ponownie wycinek w tym samym pliku, dane, których rzekomo się pozbyliśmy podczas kadrowania, wciąż tam pozostaną.

Fakt, problem pojawia się tylko, jeśli zapiszemy plik wyżej wymienionym sposobem i nie powinien mieć miejsca w momencie, gdy od razu kadrujemy pewną część ekranu, a następnie ją zapisujemy. Takie nadpisanie wcześniejszego wycinku, może powodować zapisywanie danych, które nie powinny być zachowane. Tego typu błąd może umożliwić odzyskanie informacji z pliku opublikowanego w sieci. A to już problem.

Bazując na tych informacjach, błąd pojawia się w systemie Windows 11, ale także w narzędziu Snip & Sketch dla Windows 10.

Microsoft bada już tę sprawę, więc niewykluczone, że błąd zostanie wkrótce naprawiony.

Podobny błąd pojawiał się już w smartfonach Google Pixel

Doniesienia o podobnej sytuacji, która dotyczy smartfonów Google Pixel, pojawiły się już kilka dni temu. Simon Aarons na swojej tablicy Twittera opublikował informacje, że istnieje możliwość odzyskania wyciętych danych ze zrzutu ekranu, wykonanego wbudowanym narzędziem do edycji screenshotów smartfonów producenta.

Takie błędy naprawdę mogą kosztować niektórych wiele stresu i problemów. Miejmy nadzieję, że szybko zostaną naprawione.