Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
źródło: GUS

Rusza Narodowy Spis Powszechny 2021. Jak i gdzie się spisać? Musisz to zrobić

Od kilku lat, co roku, w mediach emitowana jest informacja, w której można usłyszeć, że „każdego roku, o tej samej porze, w milionach polskich domów przychodził taki moment, że trzeba się było rozliczyć” – dotyczy ona usługi Twój e-PIT. Teraz natomiast przyszedł czas, aby się spisać, bowiem rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak i gdzie to można zrobić?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – jak i gdzie się spisać? Czy trzeba to zrobić?

Należy zacząć od tego, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. W przypadku odmowy, mieszkaniec Polski może zostać ukarany grzywną, zgodnie z Art. 57 Ustawy o statystyce publicznej.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zostanie przeprowadzony w formie samospisu internetowego od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku (początkowo miał trwać do 30 czerwca, ale go wydłużono). Jeśli ktoś nie będzie w stanie spisać się przez formularz udostępniony na stronie przygotowanej przez Główny Urząd Statystyczny, może podać dane podczas wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego. W obu przypadkach należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ można się spodziewać, że oszuści będą chcieli wykorzystać tę okazję, aby pozyskać wrażliwe dane, a nawet okraść swoją ofiarę.

Samospis internetowy jest najbezpieczniejszą formą udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 – jeśli macie możliwość, pomóżcie tym, którzy nie poradziliby sobie sami. Fakt, trzeba będzie poświęcić na to dłuższą chwilę, ale zdecydowanie warto.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – jakie dane trzeba podać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ma za zadanie zebrać szerokie spektrum danych. Oprócz tak podstawowych, jak nazwisko, imię (+ drugie, jeśli ktoś ma), numer PESEL, płeć, data urodzenia i adres zamieszkania, mogą paść również pytania o relacje rodzinne i dotyczące mieszkania/domu oraz wykształcenia, a także wiele innych. Główny Urząd Statystyczny zastrzega jednak, że lista pytań nie jest stała i taka sama dla każdego – w każdym przypadku będzie personalizowana na podstawie odpowiedzi, udzielonych na poprzednie pytania. Na dodatek nie wszystkie są obowiązkowe.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 przeprowadzany jest na stronie spis.gov.pl. W momencie publikacji tego artykułu (godziny poranne, 1 kwietnia 2021 roku), działa ona ociężale, co zapewne oznacza, że wiele osób już próbuje się spisać. Jeśli chcecie najpierw sprawdzić, jak wygląda formularz, dostępna jest wersja demo aplikacji.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 loteria
źródło: GUS

Co ciekawe, Główny Urząd Statystyczny przygotował również loterię dla osób, które spiszą się przez internet. Zgłoszenia będą przyjmowane od 22 kwietnia 2021 roku. Aby wziąć w niej udział, należy zachować wiadomość z 10-znakowym Kodem Potwierdzającym Dokonanie Samospisu. Do wygrania są samochody Toyota Yaris (16 sztuk) oraz karty przedpłacone o wartości 1000 złotych i 500 złotych (odpowiednio: 480 i 960 sztuk).

Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021

Regulamin loterii promocyjnej pod nazwą „Loteria Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021” (PDF)