Reklama

Napisy na żywo w Chrome na macOS, Windowsa i Linuksa. Szkoda, że tylko po angielsku

Google stara się, by jak najwięcej przydatnych funkcji mogło być obecnych zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i „dużych” systemach, pokroju Windowsa czy macOS. Najnowsza aktualizacja przeglądarki Chrome wprowadza Napisy na żywo na komputery.

Reklama

Napisy na żywo to żaden wynalazek

Funkcja Napisy na żywo po raz pierwszy pojawiła się na smartfonach Google Pixel 4 w 2019 roku, by wkrótce zostać wprowadzona także na inne smartfony Google. Umożliwia ona włączenie transkrypcji dźwięków i dialogów w materiałach filmowych na systemie Android. Od samego początku rozpoznaje ona tylko język angielski.

Po długich testach podobnego rozwiązania na desktopach, Google oficjalnie poinformowało o wprowadzeniu odpowiedniej funkcji do przeglądarki Chrome, dostępnej dla systemów Windows 10, macOS oraz Linux.

Do czego opcja ta może się przydać? Jeśli posługujemy się językiem angielskim, to automatycznie generowane napisy do filmów mogą okazać się praktyczne, gdy zapomnieliśmy słuchawek do smartfona, a znajdujemy się w miejscu publicznym. Wyświetlanie dodatkowych napisów to też świetne narzędzie, pomagające w nauce języka angielskiego – zwłaszcza tam, gdzie normalnie one nie występują, jak choćby w osadzonych na stronach odtwarzaczach wideo czy podcastach.

Jak włączyć Napisy na żywo?

Nic trudnego. Wystarczy przejść do Ustawień przeglądarki Chrome, a następnie z bocznego panelu wybrać sekcję Ułatwień dostępu. Tam aktywujemy przełącznik Napisów na żywo, po czym Chrome pobierze pakiet językowy. Przy włączonej funkcji, kiedy tylko przeglądarka wykryje angielskie słowa na dowolnej karcie, na dole ekranu wyświetli napisy.