(fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

mPrawo jazdy już jest! Od dziś plastikowy dokument możemy zostawić w domu

Tradycyjnego dokumentu, potwierdzającego nasze uprawnienia do kierowania samochodem, nie musimy już mieć przy sobie. W aplikacji mObywatel pojawił się wyczekiwany moduł mPrawo jazdy.

Reklama

Prawo jazdy może zostać w domu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od 5 grudnia 2020 roku w życie wchodzą zmienione przepisy. Owszem, prawo jazdy jest wciąż niezbędne do prowadzenia samochodu, aczkolwiek nie musimy już go posiadać przy sobie. Tak, jak najbardziej dokument możemy zostawić w domu, nie ryzykując ewentualnym mandatem podczas kontroli policji.

Policja, identycznie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, nasze usprawnienia sprawdzi w CEPiK-u. Warto tutaj zaznaczyć, że zmienione przepisy dotyczą polskiego prawa jazdy i obowiązują na terenie naszego kraju. W razie wyjazdu za granicę, tradycyjną wersję dokumentu należy zabrać ze sobą.

Co z zabraniem prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym? Cóż, nieposiadanie przy sobie fizycznego dokumentu nie ochroni nas przed brakiem odpowiedzialności. Tutaj również działa ta sama zasada, co w przypadku dowodu rejestracyjnego, czyli prawo jazdy zostanie odebrane wirtualnie.

mPrawo jazdy – alternatywa dla tradycyjnego dokumentu

Cyfrowa wersja dokumentu, czyli mPrawo jazdy, nie jest po prostu zamiennikiem plastikowego dokumentu. Należy je traktować raczej jako uzupełnienie, które może przydać się w wybranych sytuacjach.

Zostawiając tradycyjne prawko w domu, nie musimy posiadać jego cyfrowego odpowiednika. Policja nie wymaga pokazania danych znajdujących się w module mPrawo jazdy. Jak już wcześniej wspomniałem, wszystkie niezbędne dane zostaną pobrane z CEPiK-u.

mPrawo jazdy
(fot. gov.pl)

Czyli cyfrowe prawo jazdy to zbędny dodatek? Oczywiście, że nie. Może ono okazać się naprawdę przydatne w niektórych sytuacjach. Przykładowo, podczas spisywania oświadczenia o kolizji na drodze. Dzięki niemu unikniemy wzywania policji i możliwe, że również ewentualnego mandatu. Przyda się ono również w wypożyczalni samochodów czy podczas zakupu ubezpieczenia.

Cyfrowe prawo jazdy jest już dostępne

mPrawo jazdy znajdziemy w aplikacji mObywatel. Dostępna jest ona zarówno w wersji na Androida, jak i także na urządzenia działające pod kontrolą iOS. Jeśli jeszcze nie widzicie nowego modułu, to koniecznie sprawdźcie dostępność aktualizacji – nowa wersja powinna być już dostępna w Google Play i App Store.

Niestety, może się zdarzyć, że dane widoczne w mPrawo jazdy różnią się od tych faktycznych. Warto więc od razu zweryfikować wszystkie informacje, aby później nie doświadczyć jakichkolwiek problemów. W razie wykrycia błędu zaleca się zgłoszenie rozbieżności danych, co można wykonać za pośrednictwem strony internetowej.