Modułowy tablet Google Project Ara dość niespodziewanie pojawił się w GFXBench

Modułowe urządzenia to wciąż melodia przyszłości. Na rynku dostępny jest obecnie tylko jeden taki smartfon – Fairphone 2. W planach są jednak kolejne, m.in. PuzzlePhone (los Shift5+ pozostaje nieznany), podobnie jak pierwszy modułowy smartwatch – Blocks. W przyszłości na rynku może pojawić się także „składalny” tablet.

Efektem wytężonej pracy załogi Google nad Projectem Ara miał być modułowy smartfon. Jego premierę jednak co jakiś czas przesuwano i do tej pory nie zobaczyliśmy finalnego, gotowego do sprzedaży, urządzenia. Teraz okazuje się, że gigant Mountain View może szykować również „składalny” tablet.

Dość niespodziewanie pojawił się on właśnie w GFXBench, zdradzając wiele istotnych informacji na swój temat. Sprzęt o nazwie kodowej A8A01 wyposażono w 13,8-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD (1080×1920), ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 810 o częstotliwości taktowania 1,9 GHz, układ graficzny Adreno 430, 3 GB RAM, 16 lub 32 GB pamięci wewnętrznej, aparat 5 Mpix na tyle, kamerkę VGA na przodzie, NFC oraz slot na kartę SIM. Całość pracowała pod kontrolą systemu operacyjnego Android 6.0 Marshmallow.

Google Project Ara modułowy tablet

Wizyta danego urządzenia w GFXBench (lub też innych benchmarkach, jak AnTuTu czy Geekbench) zwykle zwiastuje jego rychłą premierę rynkową. Czy tak samo będzie z Google Project Ara? Trudno powiedzieć, zwłaszcza, że w przypadku Project Ara skupiano się przede wszystkim na modułowym smartfonie.

Może się więc okazać, że urządzenie o nazwie kodowej A8A01 to jednak on, a w informacji o przekątnej wyświetlacza pojawił się czeski błąd i na modułowy tablet przyjdzie nam jeszcze poczekać bliżej nieokreślony okres czasu. Oczywiście istnieje jeszcze opcja, że ktoś zrobił nam głupi żart, ale pozostańmy optymistami.

Źródło: GFXBench