Ważne

Android 6.0 Marshmallow – najważniejsze zmiany i nowości

29 września odbyła się konferencja Google, na której poznaliśmy Nexusy 5X i 6P, nowego Chromecasta, tablet Pixel C, a także oficjalnie pojawił się Android 6.0 Marshmallow. Z tego też powodu poznaliśmy plany poszczególnych producentów odnośnie aktualizacji swoich urządzeń do “pianki”. Z kolei firma z Mountain View udostępniła listę najważniejszych zmian w najnowszej wersji swojego systemu.

Wiemy już, jakie modele mają zamiar zaktualizować HTC i Samsung, nie mogło również zabraknąć danych na temat Nexusów. Pierwsze urządzenia na dniach będą otrzymywać aktualizację, ale znając życie cały proces potrwa jeszcze kilka, o ile nie kilkanaście, najbliższych miesięcy. Mam nadzieję, że Marshmallow pod koniec roku zdoła choć trochę zbliżyć się do Lollipopa pod względem udziałów w rynku. Przejdźmy już jednak do nowości w Androidzie 6.0 (dla przypomnienia, o zmianach w poprzedniej odsłonie tego OS-u dowiecie się więcej z tego wpisu).

Now On Tap

W sumie najbardziej praktyczną funkcją z punktu widzenia przeciętnego użytkownika będzie Now On Tap, związana bezpośrednio z asystentem głosowym Now. Przede wszystkim pozwoli na analizę kontekstu pytania, jakie zadaliśmy naszemu urządzeniu. Poza tym od teraz będziemy mogli z niego korzystać nawet podczas używania innych aplikacji, co w praktyce przełoży się na znacznie wyższy komfort pracy. Cieszy, że telefon czy tablet wskaże nam odpowiedzi z wielu źródeł.

android-6-on-tap

Możliwości Now On Tap są naprawdę ogromne, choć należy mieć świadomość, że aktualnie średnio radzi sobie z językiem polskim. Oby Google szybko to poprawiło. Jeżeli już to zrobi, asystent Now okaże się niezastąpiony w wielu sytuacjach. W obliczu ostrej rywalizacji z Cortaną oraz Siri, takie funkcje będą kluczowe przy wyłonieniu najlepszej aplikacji tego typu.

Lepsze zarządzenie baterią

Tak, Google prawie od zawsze obiecuje, że wraz z nadejściem kolejnej wersji Androida czas pracy znacznie się wydłuży. Na szczęście w przypadku 6.0 Marshmallow są to prawdziwe zapewnienia, co udowodniono w kilku testach. Przede wszystkim poprawiono zarządzanie energią w trybie czuwania. Nasze urządzenie ma znacznie szybciej usypiać (Doze), co oczywiście przyniesie wymierne efekty. W dodatku menedżer aplikacji (App Standby) będzie ograniczał pracę w tle i odcinał możliwość łączenia się z siecią niektórych programów. Nie można ukryć, że to głównie one powodują niespodziewany spadek naładowania baterii.

android-6-bateria

Pierwsze szczegółowe analizy poprawy czasu pracy w poszczególnych urządzeniach powinny się pojawić za kilka, góra kilkanaście dni.

Zarządzanie uprawnieniami aplikacji i zabezpieczenie odciskiem naszego palca

Już od Androida 4.4 KitKat istniała możliwość zarządzania uprawnieniami poszczególnych aplikacji za pośrednictwem dodatkowego programu ze Sklepu Google (App Ops Starter). W “Lizaku” usunięto taką opcję, ale na szczęście w Marshmallow przywrócono ją – tak jak wcześniej obiecywano. Dzięki temu możemy wybrać, która aplikacja może korzystać np. z mikrofonu, aparatu czy też sprawdzić naszą ostatnią lokalizację. Proste, a jakże przydatne.

android-6-bezpieczeństwo

Kolejna zmiana to brak potrzeby ciągłego wpisywania hasła – Google postawiło na nasze odciski palców. Pomijając bardzo ważne aspekty prywatności, jest to rozwiązanie wygodne i szybkie. Szczególnie, że firma z Mountain View zadbała o odpowiednią implementację w swoich programach, m.in. Android Pay czy Sklep Google.

Jak oceniacie nowe funkcje w Androidzie 6.0 Marshmallow? Czy według Was Google wprowadziło wystarczającą liczbę zmian?

źródło: Google

Komentarze

 • pakierhakierxd

  Jak zwykle piszą o poprawieniu czasu na baterii :P ,5 już miała poprawić ;-) ,ogólnie mam Lolipopa na S5 i 3-4 h na ekranie właściwie (włączony ciągle internet i dzień jakoś wytrzymuje).Internet wyłączam właściwie jak wiem że mało z niego będę korzystać a baterię je albo wychodzę gdzieś gdzie mogę mieć problem z naładowaniem :P,zazwyczaj w plecaku noszę i tak powerbanka .Ale często z niego aż tak nie korzystam.Ale przydaje się ;-) ,mam 2 telefon z baterią 1500 tam to z włączonym netem nie wytrzyma dnia więc lepiej nie mieć ciągle włączonego .Tam powerbank się bardziej przyda.

  • ???

   ale historia

 • pamk22

  Te kilka zmian zasłużyło na dostanie nowego numerka i nazwy?

 • Tomek Ziemba

  Bateria….bla bla bla ;) co roku to samo ;) kiedyś miałem dylemat Nexus 6 czy Lumia 1520….od prawie 2 lat korzystam z Lumii, fakt…brak aplikacji boli, i jedyne co mnie trzyma przy tym telefonie to płynność systemu i czas pracy na jednym ładowaniu, intensywnie myślę o jakimś Androidzie ale Lumia za bardzo mnie rozpieściła..

  • powell

   To ile Ci ta Lumia działa na jednym ładowaniu ? Pytam z ciekawości.

 • Seba

  Równie dobrze mogliby nazwać tego andka 5.2 Lolipop :/ Zmiany kosmetyczne, żadnego “wow” w changelogu.

 • marcin

  Jak w tym nowym androidzie wyłączyć zmienianą co chwilę tapetę na ekranie blokady?

 • Pumer

  A co z Samsung theme Service? Czy S5 będzie miał opcje dostępu do motywów?

 • demko4

  Jak w tym Androidzie ustawić szybkie wybieranie. Mam tel.Telefunken lte lima

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona