NVIDIA wypuści nowe mobilne karty graficzne. Seria GeForce RTX 3000 Super na horyzoncie

Na początku tego roku Nvidia zaprezentowała pierwsze karty graficzne z rodziny Ampere, które są dedykowane laptopom gamingowym. Układy oferują świetne osiągi oraz raytracing połączony z technologią DLSS w przenośnych urządzeniach. Teraz dowiadujemy się, że Zieloni na początku przyszłego roku mają w planach wydać odświeżoną serię kart graficznych GeForce RTX 3000 Super.

Kolejne mobilne karty GeForce RTX z dopiskiem Super – nadchodzi odświeżona seria GeForce RTX 3000 Super

Mobilne układy graficzne z rodziny Turing (RTX 2000) zostały zaprezentowane ponad pół roku po premierze desktopowych RTX z dopiskiem Super, które miały premierę latem 2019 roku. Na tę chwilę nic nie wiadomo o desktopowych RTX 3000 Super, ale w sieci pojawiły się informacje dotyczące mobilnych układów GeForce RTX 3000 Super.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że mobilne GPU Zielonych z dopiskiem Super będą miały premierę wcześniej aniżeli desktopowe, bowiem do tej pory nie pojawiły się żadne doniesienia o tych ostatnich.

Według użytkownika Twittera pod pseudonimem @greymon55, NVIDIA na początku przyszłego roku zaprezentuje serię GeForce RTX 3000 Super. Informacja ta pokrywa się z niedawnymi doniesieniami, które mówiły o laptopie gamingowym Lenovo ThinkPad X1 Extreme G4. Zgodnie z nimi, sprzęt ten ma być sprzedawany w dwóch wariantach – z układami RTX 3070 Super lub RTX 3080 Super, które nie miały jeszcze premiery.

Dokładna specyfikacja odświeżonej serii GeForce RTX 3000 Super to aktualnie jedna wielka niewiadoma. Lenovo ujawniło tylko i wyłącznie dane o ilości pamięci poszczególnych kart. RTX 3070 Super oraz RTX 3080 Super mają identyczne wartości pamięci VRAM jak modele bez dopisku Super – odpowiednio 8 GB GDDR6 i 16 GB GDDR6.

Obecnie dostępny, mobilny GeForce RTX 3080 bazuje na rdzeniu Ampere GA104, czyli tym samym, co desktopowy RTX 3070. Pojawia się zatem pytanie, czego tym razem użyje NVIDIA, tworząc modele Super. W sieci krążą pogłoski o rdzeniu GA103, który lokuje się pomiędzy średniopółkowym rdzeniem GA104 a flagowym GA102.

Istnieje duża szansa, że Nvidia przygotowuje GA103, który trafi do mobilnych RTX z dopiskiem Super, a może w przyszłości nawet do desktopowych, odświeżonych modeli. Najprawdopodobniej nowy rdzeń zapewni większą ilość jednostek CUDA, oferując wyższą wydajność niż modele oparte na GA104. Na kolejne informacje przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.