(fot. gov.pl)

mLegitymacja wreszcie na iOS – szkolna legitymacja w iPhonie

Właściciele smartfonów Apple, którzy korzystają z aplikacji mObywatel, otrzymali jej kolejny moduł. Mogą oni już korzystać z elektronicznej wersji legitymacji szkolnej i studenckiej.

W przypadku aplikacji mObywatel to wersja na Androida traktowana jest priorytetowo. Użytkownicy urządzeń z systemem operacyjnym Google wcześniej dostają nowe rozwiązania, podnoszące funkcjonalność oprogramowania. Tak było z e-receptą, funkcją mPojazd czy właśnie z modułem mLegitymacja. Wybór Androida nie powinien nikogo dziwić – w Polsce jest on znacznie popularniejszy od iOS.

Nowa aktualizacja mObywatel na iOS

Jak informuje serwis Cashless, w App Store pojawiła się aktualizacja aplikacji mObywatel. Wprowadza ona elektroniczną legitymację, która pozwala uczniom i studentom zostawić tradycyjny dokument w domu. Wszystkie niezbędne informacje są bowiem przechowywane w smartfonie.

Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do chociażby modułu mPojazd, mLegitymacji nie może utworzyć każdy zainteresowany użytkownik. Szkoła musi mieć podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Ponadto, uczeń musi udać się do sekretariatu, aby otrzymać kod QR lub kod aktywujący.

(fot. gov.pl)

mLegitymacja, identycznie jak klasyczna legitymacja szkolna, umożliwia potwierdzenie naszych danych i tego, że jesteśmy uczniami w konkretnej szkole. Może więc posłużyć do otrzymania różnych ulg i zwolnień. Na ekranie smartfona wyświetlane jest imię i nazwisko, data wydania, zdjęcie, termin ważności czy nazwa oraz adres szkoły.

Z pewnością elektroniczna legitymacja będzie sporym ułatwieniem dla wielu uczniów i studentów. Jak już wcześniej wspomniałem, tradycyjny dokument potwierdzający tożsamość można zostawić w domu. Dzięki temu, znacznie spada ryzyko jego zgubienia. Dodatkowo, smartfon mamy prawie cały czas przy sobie, a więc raczej nie zapomnimy zabrać legitymacji.

Co jeszcze zapewnia mObywatel?

Użytkownicy aplikacji mObywatel, zarówno w wersji na Androida, jak i iOS, mogą w niej przechowywać m.in. dane z dowodu osobistego, informacje o dowodzie rejestracyjnym i polisie OC samochodu, a także elektroniczną receptę.

Warto dodać, że na urządzeniach z iOS do logowania można wykorzystać biometrię, co odczuwalnie przyspiesza cały proces. Dokładniej używa jest funka autouzupełniania hasła wbudowana w system.  Na starszych iPhone’ach obsługiwany jest czytnik linii papilarnych Touch ID, z kolei na nowszych modelach dostępna jest funkcja rozpoznawania twarzy Face ID.

źródło: Cashless, gov.pl