Microsoft Mixer idzie pod topór. Obecni partnerzy trafią do Facebook Gaming

Nie oszukujmy się – mimo że Mixer był integralną częścią platformy Xbox, to Microsoftowi nigdy nie udało się wzbudzić nim zainteresowania graczy. Między innymi dlatego zostanie zamknięty.

Coś „nie pykło”

Mixer miał ambicje konkurować z Twitchem, który jest największym serwisem skupiającym wokół siebie społeczność streamerów gier i ich widzów, ale przez całe lata istnienia usługi nie był w stanie wypracować sobie znaczącej publiczności, nawet przy wsparciu tak potężnej machiny, jaką jest microsoftowy dział Xbox.

Ratowanie Mixera zaczęło przypominać wylewanie wody z tonącej łódki za pomocą naparstka. Choć Microsoft przeznaczył mnóstwo pieniędzy na rozwój usługi, z biegiem czasu zaczęło być jasne, że to droga donikąd.

Strona startowa Microsoft Mixer – za miesiąc odejdzie w niepamięć

Mixer zostanie zamknięty, a twórcy – przeniesieni na Facebook Gaming

Facebook Gaming to znacznie młodszy twór niż Mixer, a jednak udało mu się gromadzić więcej widzów niż serwis Microsoftu. Po 22 lipca, który będzie ostatnim dniem działania Mixera, wszystkie strony i aplikacje działające w granicach portalu, zostaną przeniesione na Facebook Gaming. Twórcy oraz subskrybenci planów Mixer Pro otrzymają kartę podarunkową Xbox.

Microsoft dąży do wprowadzenia xCloud na szeroką skalę. Początkowo sądzono, że do strumieniowania gier znakomicie nada się Mixer, ale tam… nie byłoby zbytnio komu oferować takiej usługi. Facebook Gaming, ze znacznie większą publicznością, nadaje się do tego znacznie lepiej.

Nie ogłoszono, kiedy xCloud pojawi się w Facebook Gaming. Na razie kwestia współpracy z Microsoftem to bardzo świeży temat – stosowne ogłoszenia powinniśmy otrzymywać w nadchodzących miesiącach.

Po Mixerze zostanie w Microsofcie ślad: firma zachowa technologię, która umożliwiała szybkie działanie serwisowi i wykorzysta do ulepszenia Teams.