lalka-barbie-zabawka
źródło: EikaWittlieb | Pixabay

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed Barbie. Chodzi o nasze dane

W dzisiejszym, cyfrowym świecie, gdzie dane osobowe stają się nowym złotem, nawet niewinne apki mogą stać się narzędziem do ich pozyskiwania. Tym razem Ministerstwo Cyfryzacji podnosi alarm dotyczący Barbie. O co dokładnie chodzi?

Co wspólnego ma Barbie i Ministerstwo Cyfryzacji?

Nie będzie to nic nowego jeśli powiem Wam, że w dzisiejszych czasach trzeba szczególnie uważać na swoje dane, bo nawet najbardziej niewinnie wyglądające z pozoru rzeczy czy programy mogą wywołać lawinę problemów.

Okazuje się, że tak jest w przypadku Barbie, ikony dzieciństwa wielu pokoleń. Ale nie mówimy tu jednak o plastikowej lalce, a o aplikacjach, które pozwalają na tworzenie awatarów w stylu Barbie i Kena. Ministerstwo Cyfryzacji uważa, że przestępcy mogą chcieć skorzystać z fali popularności, jaką przyniosła Barbie, niedawna premiera filmu o tym samym tytule, z Margot Robbie w roli głównej.

Panująca w sieci „barbiemania” przyczyniła się do powstania dwóch aplikacji, które wydają się być potencjalnie niebezpieczne. Ministerstwo wspomina o barbieselfie.ai i bairbie.me. W komentarzu dla tej sprawy udzielonemu portalowi Wirtualne Media, Kamil Sadkowski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa ESET zwraca uwagę, że domena bairbie.me „została zarejestrowana ledwie w połowie lipca, nie należy do firmy Mattel, marki Barbie ani nie jest związana z żadnymi, związanymi z nimi podmiotami”.

barbie-aplikacja-strona-ministerstwo-cyfryzacji-dane
Strona interentowa barbie.me (fot. Tabletowo.pl)

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega. To może być niebezpieczne

Ministerstwo Cyfryzacji za pośrednictwem swojego facebookowego profilu wydało ostrzeżenie na temat popularnych w ostatnich dniach internetowych programów do generowania zdjęć w stylu lalki Barbie.

W ocenie resortu, te programy „stanowią duże zagrożenie dla naszych danych”. Akceptując politykę prywatności usługi barbieselfie.ai, dajemy dostęp do: kamery smartfona, historii płatności, lokalizacji GPS danych rejestracyjnych; dokładnych danych technicznych smartfona, danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych, informacji o interakcjach z innymi usługami, danych z ankiet i konkursów.

W komunikacie możemy przeczytać, że aplikacja bairbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE o ochronie danych osobowych (RODO) – nie wiemy więc, jakie informacje są przejmowane i do czego będą wykorzystywane. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji zaleca ostrożność przy korzystaniu z tego typu aplikacji i przypomina o konieczności dokładnego czytania polityki prywatności usług przed zaakceptowaniem warunków.

Przy okazji, otrzymaliśmy oficjalne stanowisko firmy Mattel, które w całości cytujemy poniżej:

W związku z ostrzeżeniem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji w dniu 31.07.2023 roku na temat stron bairbie.me oraz barbieselfie.ai firma Mattel, właściciel marki Barbie, oświadcza, że Mattel oraz marka Barbie nie są właścicielami stron bairbie.me oraz barbieselfie.ai.