MINI Cooper SE (fot. BMW)

Elektryczna frajda z jazdy jest możliwa! Oto MINI Cooper SE

BMW, podobnie jak wielu innych producentów, coraz wyraźniej wkracza w elektromobilność. W ofercie bawarskiego producenta znajdziemy już świetne hybrydy, także wydawane pod marką MINI. Teraz do grona zelektryfikowanych pojazdów dołącza w pełni elektryczne MINI i trzeba przyznać, że zapowiada się bardzo interesująco.

Reklama

BMW zaprezentowało dziś MINI Coopera SE, który w cyklu mieszanym zużywa 0,0 l benzyny na 100 km i od 13,2 do 15 kWh energii na 100 km. Tak, mamy do czynienia w pełni elektrycznych samochodem, który jak twierdzi sam producent, ma pokonywać kolejne kilometry zapewniając frajdę z rajdy, charakterystyczną dla pozostałych modeli w gamie MINI. Zostało to osiągnięte dzięki m.in. zastosowaniu niskiego środka ciężkości.

MINI Cooper SE (fot. BMW)

Samochód jak najbardziej może się podobać. Zachował on wzornictwo stosowane w innych modelach MINI i na pierwszy rzut oka większość osób może nie rozpoznać, że ma do czynienia z elektrycznym pojazdem. Cooper SE wygląda bowiem jak MINI napędzane silnikiem spalinowym. Środek również przypomina ten stosowany w innych samochodach MINI, ale zamiast analogowych wskaźników ma cyfrowy wyświetlacz.

MINI Cooper SE został wyposażony w silnik elektryczny o mocy 135 kW (184 KM) i momencie obrotowym 270 Nm, który w połączeniu z napędem na przednie koła pozwala na osiągnięcie 60 km/h w zaledwie 3,9 sekundy. Z kolei pierwsza setka pojawia się po 7,4 s. Prędkość maksymalna wynosi 150 km/h. Niewiele, ale chociażby w Polsce nie można poruszać się szybciej niż 140 km/h, a ponadto Cooper SE nie jest samochodem stworzonym do pokonywania dużych odcinków na autostradzie.

MINI Cooper SE (fot. BMW)

W pełni naładowane akumulatory o pojemności 32,6 kWh pozwalają na przejechanie od 235 do 270 km, co w zupełności wystarczy do poruszania się w mieście czy nawet powinno umożliwić wybranie się na krótką wycieczkę. Ładowanie do 80%, przy korzystaniu ze szybkiej ładowarki, ma zajmować w optymalnych warunkach 35 minut.

MINI Cooper SE (fot. BMW)

W standardowym wyposażeniu otrzymujemy reflektory diodowe, 2-strefową automatyczną klimatyzację, ogrzewanie z pompą ciepła, ogrzewanie postojowe, elektryczny hamulec postojowy i nawigację Connected.

Polecamy także:

Jaguar pracuje nad kolejnym elektrykiem

źródło: materiały prasowe BMW