Jaguar XJ (fot. @Jaguar)

Jaguar pracuje nad kolejnym elektrykiem

Brytyjska marka ujawniła szczegóły dotyczące elektryfikacji swojej gamy modelowej. Jako pierwszy na ulice wyjedzie w pełni elektryczny model XJ Sedan.

Bezemisyjne modele stały się niemal standardem w ofercie każdego ceniącego się producenta samochodowego. Nierzadko też nie stanowią już odosobnionego, pojedynczego przypadku w katalogu, a jedną z wielu dostępnych opcji. Tak jak u Jaguara, który do 2020 roku zaplanował wprowadzenie elektrycznych wersji dla każdego dostępnego pojazdu. Jednym z pierwszych samochodów objętych takim planem ma być luksusowy sedan XJ.

Jaguar XJ to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli brytyjskiej marki. Produkowany od 1968 roku stanowi największą i najbardziej luksusową limuzynę z drapieżnym kotem w logo. O jego popularności świadczy ogromne zainteresowanie – zarówno wśród ludzi biznesu, angielskich polityków, a także członków rodziny królewskiej.

Będąca na rynku od niemal 10 lat obecna generacja niedawno doczekała się końca oficjalnej produkcji, co stworzyło niemal idealny moment do wprowadzenia zmian.

Jaguar poinformował na swoim Twitterze, że za stworzenie nowego XJ ma odpowiadać zespół ekspertów i projektantów pracujących wcześniej przy udanym elektrycznym modelu I-Pace. Zadecydowało o tym nie tylko doświadczenie konstruktorów, ale też duża popularność wspomnianego bezemisyjnego SUV-a na zachodzie Europy.

Ponadto, w celu przyspieszenia produkcji, Jaguar planuje przekształcić swoje fabryki do obsługi nowej platformy podłogowej MLA (Modular Longitudinal Architecture). Ta została stworzona na potrzeby marek Land Rover oraz Jaguar i obsługuje zarówno pojazdy z silnikami elektrycznymi, jak i hybrydy, a także silniki benzynowe czy wysokoprężne. Zapewne uspokoi to wszystkich fanów tych ostatnich.

Sprawdź, czy elektryczny Jaguar I-Pace jest dla Ciebie

Nie wiesz czy elektryczny Jaguar I-Pace jest dla Ciebie? Ta aplikacja pomoże w podjęciu decyzji

Źródło: @Jaguar, Engadget