Wystarczy 192 MB RAM, aby uruchomić Windowsa 10

Wystarczy 192 MB RAM, aby uruchomić Windowsa 10

Nastolatek udowodnił, że Windows 10 zadziała nawet, jeśli sprzęt nie spełnia minimalnych wymagań podawanych przez Microsoft.

RAM-u nigdy nie jest za dużo

Nie brakuje głosów, że w przypadku komputerów obecnie minimum to 8 GB pamięci operacyjnej. Jasne, większość systemów operacyjnych zadowoli się mniejszą wartością, ale coraz bardziej rozbudowane i zasobożerne aplikacje wymagają odpowiedniej mocy obliczeniowej oraz pamięci.

Wystarczy uruchomić Google Chrome’a z kilkunastoma kartami, aby zrozumieć, że RAM-u nigdy nie jest za dużo. Tak, dziś nawet przeglądarki internetowe potrafią szybko zapełnić kilka gigabajtów pamięci operacyjnej. Jeśli do tego dojdą inne aplikacje, to wspomniane 8 GB rychło może okazać się niewystarczające.

Windows 10 nie powinien działać na takiej konfiguracji

Według wytycznych Microsoftu, Windows 10 wymaga 1 GB RAM dla wersji 32-bitowej i 2 GB RAM dla wersji 64-bitowej. To zupełnie minimum, aby z systemu dało się korzystać na akceptowalnym poziomie. Oczywiście uruchomienie chociażby przeglądarki internetowej sprawi, że całość zacznie pracować ociężale. W związku z tym, jak przed chwilą wspomniałem, w nowym komputerze tak naprawdę minimum to 8 GB RAM.

16-letni użytkownik Twittera korzystający z nicka @0xN0ri postanowił jednak udowodnić, że Windows 10 można uruchomić na sprzęcie, który wyraźnie odstaje od podstawowych wymagań zalecanych przez Microsoft. W tym celu przygotował maszynę wirtualną w narzędziu VirtualBox, która została postawiona na laptopie Dell Inspiron 3670 z zainstalowanym systemem Arch Linux.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Nastolatek w każdym kroku zmniejszał dostępną pamięć operacyjną, startując od wartości 512 MB. Udało mu się zejść do 256 MB RAM, a następnie do 192 MB. Windows 10 cały czas można było uruchomić, aczkolwiek wiązało się to z naprawdę wolną pracą systemu. Problemy pojawiły się dopiero przy 128 MB RAM – próba uruchomienia zakończyła się niebieskim ekranem śmierci.

Całość należy traktować jako ciekawostkę, eksperyment pokazujący, że Windows 10 zadziała nawet na naprawdę słabym komputerze. Oczywiście zadziała, ale z pewnością nie zapewni komfortowej pracy. Ciekawe, jak poradziłby sobie Android 10 przy 192 MB RAM? Mogłoby być całkiem interesująco.

Polecamy również:

Windows 10 na iPhonie X? To możliwe dzięki maszynie wirtualnej

źródło: Tom’s Hardware