Microsoft podał oficjalne minimalne wymagania sprzętowe dla trybu Continuum

Tryb Continuum wzbudza u większości użytkowników mieszane uczucia. Trzeba przyznać, że jeszcze długa droga przed Microsoftem, żeby na tyle rozwinąć ten projekt, aby mógł stać się sensownym rozwiązaniem, a nie tylko technologiczną ciekawostką. Sam na obecną chwilę właśnie do takiej kategorii go zaliczam.

Chociaż mnie osobiście bardzo podoba się ten pomysł i widzę w nim duży potencjał, to na początku swojej drogi dostępny będzie dla wybrańców, którzy posiadają odpowiednią ilość gotówki na urządzenie, które spełni wymagania sprzętowe podane przez Microsoft.

A te do najmniej „wyśrubowanych” niestety nie należą. Co jeszcze ciekawsze, gigant z Redmond podzielił je na dwie grupy: wymagania minimalnerekomendacje premium. W pierwszej z nich znalazły się:

  • procesor Qualcomm Snapdragon 808 lub Snapdragon 810,
  • 2 GB RAM dla smartfonów z wyświetlaczem o rozdzielczości 720×1280 (HD),
  • 16 GB lub więcej pamięci wbudowanej,
  • Bluetooth 4.0,
  • Wi-Fi w standardzie 802.11n dual band,
  • wsparcie dla Windows 10 Miracast,
  • USB 2.0.

Continuum wymagania sprzętowe

O wiele ciekawej prezentuje się jednak druga (prawa) strona powyższej tabeli. Microsoft umieścił tam Dual SIM, 3 GB pamięci operacyjnej dla smartfonów z wyświetlaczem o rozdzielczości 1080×1920 (Full HD), slot microSD, Wi-Fi w standardzie 801.11ac dual band oraz podwójny duet anten (2×2), USB 3.0 albo jeszcze lepiej (strongly recommended) USB Typu C.

Teraz warto zastanowić się, jakie w praktyce urządzenia mogą spełnić ww. wymagania. Odpowiedź jest prosta – Lumia 950 i Lumia 950 XL. Jeśli sięgniecie pamięcią do cen, to przypomnicie sobie, że Microsoft życzył sobie za nie początkowo – odpowiednio – 2799 i 3099 zł. Na „pocieszenie” jednak można napisać, że aktualnie na rynku ich koszt spadł o 200 zł (dla każdego modelu).

Nie można za to zapominać, że aby móc korzystać z trybu Continuum, potrzebny może być też Display Dock (lub jak nazywa to Microsoft – stacja dokująca HD-500), którego koszt wynosi około 100 euro (polska cena nie jest jeszcze znana). Klient jest mniej „stratny”, jeśli zdecyduje się na zakup Lumii 950 XL – wtedy otrzyma go od producenta za darmo (oferta ważna do 31 stycznia 2016 roku).

Alternatywą jest tylko Acer Jade Primo, wyceniony na Filipinach na równowartość około 1550 zł. Niestety nie wiadomo kiedy i czy w ogóle dotrze na półki sklepowe do Polski lub innego kraju, z którego łatwiej go będzie „ściągnąć” do naszej ojczyzny. Jednak i w tym przypadku, po dodaniu podatków i ewentualnego kosztu Display Dock, wyjdzie minimum 2300 zł, a więc nadal dość drogo.

Jak widać, Continuum jest póki co fajną zabawką dla entuzjastów, pozostając dla zwykłych użytkowników jedynie ciekawostką technologiczną. Kto wie, być może przy sprzyjających okolicznościach za kilka lat rozwiązanie to spowszednieje i stanie się łatwiej osiągalne dla większej liczby użytkowników.

Źródło: PC World