Microsoft Outlook dostaje tryb ciemny na Androidzie i iOS

Microsoft w końcu wprowadza do jednej ze swoich najważniejszych aplikacji tryb, o którym mówiło się od długich tygodni. Jest to jednocześnie zapowiedź, że zmieniona szata kolorystyczna trafi także do innych produktów Microsoft 365.

Użytkownicy aplikacji Outlooka na Androida i iOS będą mogli wkrótce porzucić obligatoryjne przywiązanie do jasnego wystroju programu, by oddać swoje maile w ręce ciemności. Zmiany dotkną nie tylko wersji na smartfony, ale także tej dostępnej przez przeglądarki. Microsoft w komunikacie na swoim blogu wyjaśnił (hehe), że tryb ciemny zawita także do ’szerszego pakietu programów Microsoft 365′. Zdaniem firmy, uzyskanie jednolitego, zadowalającego efektu, wymaga współpracy wielu działów.

 

Z tej okazji Microsoft opublikował specjalne wideo, który podkreśla kierunek działań osób odpowiedzialnych za rozwój programów firmy. Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze oglądam materiały filmowe z Redmond z przyjemnością, nawet jeśli dotyczą tak mało znaczącej rzeczy jak tryb nocny w aplikacji, której niemal nie używam ;)

Tryb ciemny jest trudniejszy w zaprojektowaniu niż się wydaje

Microsoft podkreśla, że wprowadzenie ciemnych motywów do programów nie jest wcale takie proste, jak by się wydawało. Deweloper musi przeprojektować swój produkt tak, aby dobrze wyglądał w odcieniach czerni i szarości, jednocześnie pozostając wysoce użytecznym.

Tryb ciemny w Outlooku zachowuje więc wiele kolorowych elementów, by zbytnie przesunięcie wszystkich narw ku szarości nie odbiło się negatywnie na czytelności komunikatów. Przydatną funkcją jest to, że program będzie automatycznie przełączał się na ciemny motyw, jeśli tylko zorientuje się, że smartfon działa w trybie oszczędzania baterii.

Według firmy, tryb ciemny pojawi się także w innych aplikacjach dostępnych w pakiecie Microsoft 365, w tym w programach PowerPoint, Excel i Word, wraz z pojawieniem się iOS 13. Są też plany włączenia ciemnego motywu dla OneDrive’a i Planerra w wersjach przeglądarkowych, ale nie jest jasne (hehe), kiedy to nastąpi.

źródło: Microsoft przez Slashgear