smartfon iPhone 11 smartphone

Nareszcie! Aplikacje z pakietu Office doczekały się zmian na iOS

Zaciekła walka o tytuł zaufanego producenta aplikacji czy sprzętu rozgrywa się dzień po dniu, ale momentami przypomina bardziej festiwal gdybań i pustych słów. Początek nowego roku to idealny moment na spełnianie obietnic składanych już dawno temu, z czego doskonale zdaje sobie sprawę Microsoft, który kontynuuje rozpoczęte rok temu zaprzyjaźnianie się z systemami Apple.

Reklama

Szybciej i ładniej – aktualizacja pakietu Office na iOS

Przyznam, że mocno odbiłem się od pakietu Office, kiedy zainstalowałem go na swoim iPhonie. Aplikacje wyglądały tak, jakby projektowano je kilka ładnych lat temu, a interfejs w moim odczuciu był mocno toporny, wręcz irytujący w obsłudze. Teraz podobno ma się to zmienić.

Reklama

Microsoft jakiś czas temu obiecał, że przerobi mobilne wersje swoich sztandarowych programów biurowych i dotrzymał danego słowa. Aplikacje PowerPoint, Excel i Word otrzymały zmiany interfejsu mające poprawić przejrzystość, szybkość i sprawność obsługi aplikacji. Aktualizacje są stopniowo wprowadzone na urządzeniach iPhone i iPad. Należy pamiętać, że ich wprowadzenie u wszystkich może zająć trochę czasu.

Word w wersji mobilnej nareszcie przestał wyglądać archaicznie

Brak istotnych nowości

Przebudowany interfejs to niestety jedna z niewielu znaczących nowości w pakiecie.

Poza tym, w aplikacji Excel pojawiła się wyczekiwana funkcja XLOOKUP, która zastąpiła znaną wcześniej poprzedniczkę – VLOOKUP. Umożliwiono również odpowiadanie na komentarze bezpośrednio za pośrednictwem naszej skrzynki mailowej, co powinno znacznie usprawnić pracę biurową w dużych firmach.

Niestety, choć zmiany wyglądają na naprawdę obiecujące, to w rzeczywistości całe opisy aktualizacji, to po prostu wielkie chmury, z których poleciała delikatna, choć odczuwalna mżawka. Interfejs faktycznie wygląda lepiej, ale jego przebudowa nie jest całkowita i wciąż można naciąć się na naleciałości z poprzednich wersji aplikacji. Szkoda, bo na iOS naprawdę nie można narzekać na nadmiar dobrych programów poprawiających produktywność.

Poprawa pakietu Office na mobilnych urządzeniach Apple może rozczarowywać i zapewne wkrótce wprowadzone zostaną kolejne poprawki. Microsoft najprawdopodobniej skupia swoich deweloperów na optymalizacji aplikacji pod nadchodzący, składany telefon – Surface Duo, który może zaskoczyć swoją funkcjonalnością biurową.

Źródło: Engadget