Nie poznacie pakietu Office. Microsoft zapowiada ogromne zmiany w wyglądzie programów

Fluent Design rodzi się w wielkich bólach. Język komunikacji graficznej oraz styl interfejsu systemu Microsoftu, opracowywany od lat, ma zostać rozszerzony także na najważniejsze aplikacje firmy, w tym pakiet Office.

Fluent Design trafi do programów pakietu Microsoft 365

Microsoft ogłosił dzisiaj swoje plany względem jednego ze swoich najważniejszych produktów. Dotyczą one ważnych kwestii związanych z obsługą programów pakietu Office i innych, wchodzących w skład zbioru aplikacji dostępnych dla subskrybentów Microsoft 365. W przyszłości mają ich dotknąć spore zmiany interfejsu, powiązane z coraz szerszym wprowadzaniem stylu Fluent Design w Windowsie 10.

Jak dotąd, Microsoft decydował się tylko na drobne modyfikacje wizualne w swoim systemie. Niektóre aplikacje zyskały nowe ikony, a najbliższe aktualizacje sprawią, że Menu Start będzie miało bardziej przejrzysty, jednolity wygląd. To jeszcze nic w porównaniu z tym, co Microsoft szykuje dla programów Microsoft 365.

Następna fala zmian interfejsu Microsoft 365 usunie wiodące kolory aplikacji z nagłówków okna i skupi się na adaptacyjnych poleceniach. Uproszczony pasek narzędzi będzie można przenieść w dowolne miejsce na ekranie, w którym uznasz go za najbardziej pomocny. Polecenia będą pojawiać się na nim kontekstowo, co ułatwi obsługę.Jon Friedman, wiceprezes ds. projektów i badań w Microsoft

Jak się więc można domyślić, kończą się powoli czasy sztywnego paska dziesiątkami narzędzi, przytwierdzonego niemal na stałe u góry każdego dokumentu tworzonego w programach pakietu Office. Co prawda wstążka ta jest bardzo charakterystycznym elementem oprogramowania Microsoftu, ale firma jest zdania, że najwyższy czas na zmiany.

Wstążka z narzędziami powstała na komputerach stacjonarnych. Ponieważ jednak świat i ludzie są coraz mniej przywiązani do jednej platformy, zastanawiamy się, jak będzie wyglądać obsługa programów w przyszłości. Polecenia na wstążce będą pojawiać się kontekstowo, w zależności od działań użytkownika, co zmniejszy obciążenie poznawcze i pomoże bardziej skupić się na wykonywanym zadaniu.
Czyżby bezduszne tabelki Excela czekało odświeżenie?

Nie tylko ułożenie opcji, ale także wygląd

Zrezygnowanie z szerokiej wstążki z opcjami pociągnie za sobą szereg innych zmian. Aplikacje Microsoft 365 mają stać się wizualnie lżejsze, bardziej przejrzyste. Wszystko po to, by niepotrzebnie nie przeładowywać użytkownika opcjami, z których większość i tak nie zostanie przez niego użyta.

Zmiany mają trafić do wszystkich aplikacji wchodzących w skład Microsoft 365

Microsoft nie precyzuje, kiedy nowy styl interfejsu aplikacji zawita do programów pakietu Office. Jak powiedział Friedman, niektóre ze zmian zostaną wprowadzone w ciągu roku lub dwóch, ale inne wciąż są w fazie „zero”.

Oznacza to nie mniej, nie więcej to, że nie ma co się nastawiać na rewolucję. Biorąc pod uwagę, jak „szybko” Microsoft modyfikuje wygląd Windowsa 10 pod założenia Fluent Design, prędzej nas starość zastanie, niż firma wprowadzi kontekstowe polecenia do Worda czy Excela.