Office 365 zmieni się w Microsoft 365. Użytkownicy domowi z dodatkowymi aplikacjami w abonamencie

Mówisz:”Office 365″, myślisz: „firma”. Dotąd tak to wyglądało, bo subskrypcja usług i biurowych aplikacji Microsoftu okazywała się praktycznym wyborem głównie dla przedsiębiorstw. Gigant z Redmond zamierza jednak zmienić odbiór swojego abonamentu, więc zapowiada zmiany.

Microsoft 365 zamiast Office 365

Nowa nazwa będzie kojarzyć się już bez pudła z Microsoftem i nie zawężać (nawet teoretycznie) użyteczności pakietu usług i aplikacji wyłącznie do odbiorcy biznesowego. Firmie zależy, by korzystały z niego także osoby prywatne i zamierza im to maksymalnie ułatwić. Choć więc z Office 365 korzysta ponad 38 milionów osób, Microsoft zamierza poszerzyć to grono o kolejne miliony, podkreślając praktyczność nowego Microsoft 365.

https://www.youtube.com/watch?v=AnSuASngwK8

Zmiana będzie widoczna od 21 kwietnia tego roku. Wraz z nią udostępnione zostaną nowe produkty Małomiękkich, w tym Microsoft Family Safety, skupiającą się na dbaniu o bezpieczeństwo naszej rodziny oraz Microsoft Teams dla użytkowników prywatnych (do tej pory dostępnym tylko w wyższym pakiecie Office 365 Business Premium, a dla użytkowników domowych niedostępnym w abonamencie w ogóle).

 

Microsoft Family Safety pomoże rodzicom kontrolować lokalizację dziecka, jego czas spędzany przy komputerze oraz rodzaj aplikacji, z których korzystają poszczególni członkowie rodziny. Umożliwi ustawienie limitów używania urządzeń (w tym z konsoli Xbox) czy zablokowanie różnego rodzaju treści. Na naszym telefonie będą mogły pojawiać się powiadomienia, gdy któryś z członków rodziny opuszcza miejsce pracy lub nauki i kieruje się do domu, a nawet sprawdzimy, czy kierujący samochodem opiera się pokusie SMS-owania podczas jazdy.

Próbna wersja apki trafi w ciągu najbliższych miesięcy na Androida i iOS.

Microsoft Teams dla użytkowników prywatnych wniesie możliwość współpracy grupowej w rodzinach oraz niewielkich projektach. Nie chodzi więc tylko o możliwość tworzenia wideokonferencji, którą z powodzeniem można przecież urządzić przez Skype. Dotyczy to także łatwego współdzielenia dokumentów, kalendarzy, skrzynki e-mail czy haseł Wi-Fi. Grupowy czat miedzy członkami rodziny czy zespołu może ułatwić planowanie różnych rzeczy – od wycieczki w kilka osób po organizowanie warsztatów w firmowym projekcie prywatnym.

Nowe funkcje Microsoft Teams będzie można wypróbować w aplikacji mobilnej w ciągu najbliższych miesięcy.

Microsoft Editor i nowości w pakiecie biurowym

Wśród nowych rzeczy, które zapowiedziano dziś podczas konferencji Microsoftu, znalazło się nowe narzędzie: Microsoft Editor. To dodatek do Worda czy Outlooka, wspierany przez sztuczną inteligencję. Dodatkowe funkcje obejmą na przykład sprawdzanie pisowni i gramatyki w programach Word i Outlook.com oraz w przeglądarkach. Subskrybenci Microsoft 365 w wersji Personal i Family będą mieli dostęp do zaawansowanych poprawek gramatycznych i stylistycznych, aby to co piszą było bardziej zrozumiałe i zwięzłe.

Podczas pisania, na nasze życzenie, będą mogły pojawiać się sugestie budowania zdań. Wystarczy, że zaznaczymy interesujący nas fragment, a program zasugeruje jego alternatywne brzmienie. Będzie sprawdzać także w procesie tworzenia oryginalnych i niepowtarzalnych treści, analizując tekst pod kątem plagiatu. Zadba również o przejrzystość językową przez lustrację jasności i zwięzłości wypowiedzi.

Funkcje te mają być dostępne wkrótce w 20 językach, ale Microsoft nie zdradził, czy wśród nich znajduje się język polski.

Wśród zmian planowane są także poprawki w programach PowerPoint, Word Excel. Prezentacje będą jeszcze łatwiejsze do tworzenia, na przykład dzięki automatycznemu nanoszeniu na oś czasu danych z tekstu, a świeże grafiki i filmy pobierzemy z Getty Images. W języku angielskim będzie można skorzystać nawet z trenera prezentacji, który wychwyci, czy poświęcamy zbyt dużo uwagi czytaniu informacji bezpośrednio ze slajdów lub czy zachowujemy płynność wypowiedzi, unikając wstawek typu „eee”, „yyy”.

Word Excel zyskają setki nowych szablonów danych do użycia (jak choćby kalkulatory kalorii), które ułatwią nam szybkie tworzenie różnych zestawień i tabel. Interesującą funkcją ma być Money in Excel, która ułatwi zarządzanie, monitorowanie i analizowanie naszych przychodów i wydatków w jednym miejscu dzięki połączeniu się z naszą bankowością elektroniczną i przenoszeniu stamtąd danych. włącznie z saldem konta i historią transakcji. Najpierw trafi ona do użytkowników na terenie Stanów Zjednoczonych.

Ceny bez zmian

Choć funkcjonalność abonamentu dla użytkowników domowych się poszerzy, Microsoft nie zamierza podnosić cen. Microsoft Personal i Family będą dostępne na całym świecie 21 kwietnia. W skład subskrypcji będą wchodzić wszystkie narzędzia i programy z Office 365, na przykład usługi klasy premium, 1 TB pamięci masowej w chmurze OneDrive na osobę, 60 minut na połączenia z telefonami komórkowymi i stacjonarnymi za pomocą Skype’a, zaawansowane funkcje zabezpieczeń chroniące przed atakami złośliwego oprogramowania i phishingiem, bieżącą pomoc techniczną oraz wszystkie powyższe nowe funkcje (o ile będą dostępne w naszym regionie).

 

źródło: Microsoft