Komisja Europejska zezwoliła na przejęcie Nokii przez Microsoft

Microsoft i Nokia znów razem, ale nie będą pracować nad smartfonami

Zajmą się Internetem Rzeczy i Sztuczną Inteligencją

Wszyscy pamiętamy, że koniec końców współpraca Microsoftu i Nokii w branży smartfonów nie zakończyła się zbyt szczęśliwie. Firmy liczą jednak teraz na inny wynik działań, bo dziedziny, w jakich będą wspólnie działać są zgoła odmienne. Chodzi o opracowywanie nowych rozwiązań chmurowych, dotyczących Sztucznej Inteligencji oraz Internetu Rzeczy.

W ramach nowego partnerstwa Microsoftu i Nokii, działy Microsoft Azure, Azure IoT (Internet of Things), Azure AI i Machine Learning Solutions zostaną zintegrowane z sektorami Nokii LTE/5G, IP, SD-WAN i IoT. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie wiedzy Nokii w zakresie budowy i struktur sieci komórkowych w rozwijaniu i przekształcaniu działalności firm i dostawców usług komunikacyjnych (CSP).

Użytkownicy prywatni nie będą więc „narażeni” na bezpośredni wpływ współpracy giganta z Redmond i fińskiego potentata komunikacyjnego. Klientami Microsoftu i Nokii będą inne firmy technologiczne, inteligentne miasta, obiekty opieki zdrowotnej czy węzły transportowe, takie jak porty i lotniska. Mariaż tych dwóch firm umożliwi klientom korporacyjnym zaopatrzenie się w zaawansowane rozwiązania sieciowo-chmurowe.

Zarówno Jason Zander, wiceprezes Microsoft Azure, jak i Kathrin Buvac, prezes i dyrektor ds. Strategii w Nokii, bardzo cieszą się z podjęcia tej współpracy. Jak zapewniono, przyczyni się on do „wzrostu gospodarczego i produktywności zarówno przedsiębiorstw, jak i usługodawców”.

Nokia i Microsoft już wcześniej łączyli siły

Nokia i Microsoft mają już za sobą zamknięty rozdział współpracy w branży inteligentnych telefonów. Finowie we wrześniu 2013 roku sprzedali swój smartfonowy dział Microsoftowi za 7,2 mld dolarów. Umowa obejmowała również licencjonowanie wielu patentów. Zgodnie z nią, prawo do wykorzystywania marek telefonów Asha i Lumia także zostały przeniesione na Microsoft, choć znak towarowy Nokia pozostał w posiadaniu Finów, co wykorzystali oni później, udzielając pozwolenia na produkcję smartfonów z logo Nokia fińskiemu HMD Global.

Dwa lata temu Microsoft porzucił smartfonowy biznes, a po mobilnym systemie stworzonym przez tego amerykańskiego giganta (Windows Phone, a później Windows 10 Mobile), pozostały jedynie zgliszcza. W ubiegłym miesiącu poznaliśmy jednak prototyp składanego Surface Duo, czyli mitycznego Surface Phone’a, choć Microsoft unika nazywania tego urządzenia smartfonem.

Dokładnie 9 lat temu Microsoft nazwał system Windows Phone 7 „świeżym startem dla smartfonów”

źródło: GizChina