Microsoft zamyka sklep z aplikacjami dla smartfonów z Windows Phone 8.1

Można by rzec, że przygoda Microsoftu ze smartfonami już dawno temu dobiegła końca. Nadal jednak na rynku znajdują się urządzenia z mobilną wersją Windowsa. Jeśli jesteście jedną z nielicznych osób, które wciąż korzystają ze smartfona z Windows Phone 8.1, to musicie wiedzieć, że już niedługo stracicie dostęp do dedykowanego sklepu z aplikacjami.

16 grudnia 2019 roku wszyscy użytkownicy Windows Phone 8.1 stracą dostęp do Windows Phone Store. Było to do przewidzenia po tym, jak Microsoft zakończył wsparcie dla systemu w lipcu 2017 roku. Tak naprawdę już od trzech miesięcy sklep jest w połowie trupem, bowiem aplikacje zaprzestały wydawać przez niego aktualizacje. Wciąż można jednak pobierać nowe.

Reklama

Jeśli ktoś z Was nadal tego nie zrobił – skorzystajcie z możliwości aktualizacji do Windows 10 Mobile, jeśli tylko możecie. Aby to zrobić wystarczy, że ze sklepu pobierzecie aplikację Upgrade Advisor. Musicie się jednak śpieszyć, bo wraz ze sklepem, zniknie również ten program. Wtedy Waszą jedyną opcją będzie podłączenie smartfona do komputera przy skorzystaniu z pakietu narzędzi Microsoftu.

Jaskrawa, kanciasta obudowa Lumii była dla mnie, jak i wielu innych, symbolem Windows Mobile / Nokia

Ponad dwa lata temu, gdy wsparcie dla Windows Phone 8.1 się skończyło, korzystało z niego prawie 3/4 wszystkich użytkowników mobilnego Windowsa. Większość smartfonów z okienkami nie otrzymała jednak aktualizacji do nowszej wersji. Z najnowszego wydania korzystają zaś tylko i wyłącznie te urządzenia, które na rynek wchodziły już z Windows 10 Mobile na pokładzie. Wsparcie dla niego kończy się 10 grudnia 2019 roku, więc kwestią czasu jest zupełne porzucenie wszystkich smartfonów z mobilnym systemem Microsoftu.

Swoich sił z Windows Mobile próbowało nawet Xiaomi. Z Androidem wyszło im zdecydowanie lepiej / Xiaomi

Jak widać, pomimo usilnych starań, firma z Redmond ostatecznie przegrała w starciu z innymi gigantami mobilnymi. Wielu ceniło sobie prostotę i design Windows Phone/Mobile. Inni zaś nie mogli się przekonać do dziwnej nawigacji po smartfonie i odrzucała ich mała liczba dostępnych aplikacji. Android i iOS nie mają sobie dziś równych i nie ważne, jak bardzo kochacie swoją Lumię – najwyższa pora pójść dalej.

Źródła: Neowin