Microsoft Edge Chromium browser
Przeglądarka Microsoft Edge na Chromium

Microsoft Edge powoli otrzymuje synchronizację historii i otwartych kart

Prawie rok po premierze, użytkownicy stabilnej wersji Microsoft Edge zgłaszają, że mogą już korzystać z pełnej synchronizacji. Wreszcie dodano opcje synchronizacji otwartych kart i historii odwiedzonych stron internetowych.

Przeglądarka internetowa Microsoftu dogania konkurencję

W połowie stycznia 2020 roku, firma z Redmond zdecydowała się wydać nową przeglądarkę Microsoft Edge. Główną zmianą było przejście na Chromium i nowy silnik, co okazało się dobrą decyzją. Owszem, nie udało się nawiązać wyrównanej walki z Google Chrome, ale wielu użytkowników sięgnęło po nowy produkt, wśród jego zalet wymieniając m.in. wysoką sprawność działania.

Mimo iż nowy Edge zdobył wiele pozytywnych ocen, to z pewnością nie był idealny. Posiadał on chociażby poważne braki w dostępnych funkcjach, które nie występowały u największych konkurentów. Na szczęście, wraz z kolejnymi aktualizacjami, zaczęło się to powoli zmieniać. Przeglądarka otrzymywała nowe funkcje, doganiając konkurencyjne oprogramowanie.

Owszem, od premiery wprowadzono sporo przydatnych rozwiązań, ale prawie przez cały rok nie udało się wdrożyć w pełni funkcjonalnej synchronizacji. Użytkownicy nie mogli korzystać z synchronizacji otwartych kart i historii przeglądania, co w przypadku posiadania kilku różnych urządzeń, mogło negatywnie wpływać na komfort pracy.

Microsoft Edge otrzymuje pełną synchronizację

Wybrani użytkownicy, którzy korzystają z stabilnego wydania Edge’a, zgłaszają, że w ustawieniach synchronizacji zostały odblokowane dwie opcje – wspomniana już synchronizacja otwartych kart i historii odwiedzonych stron.

Microsoft Edge – synchronizacja.
(fot. @b4rtw, Twitter)

Niestety, funkcja jest wprowadzana stopniowo i obecnie dostępna jest u małej grupy użytkowników, ale wkrótce powinno się to zmienić. Z raportów wynika, że nie jest wymagane pobranie nowej wersji przeglądarki – zmiana odbywa się po stronie serwerów.

Dzięki synchronizacji, można mieć szybki dostęp do tych samych kart i historii na wielu różnych urządzeniach. W tym celu, wystarczy zalogować się na konto Microsoft i aktywować odpowiednią opcję w ustawieniach.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy wszyscy użytkownicy Microsoft Edge otrzymają pełną synchronizację. Pojawienie się jednak nowych opcji u części osób sugeruje, że zmiany powinny zostać wprowadzone w ciągu najbliższych dni.