Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Jak schładzać urządzenia z dwoma ekranami? Microsoft ma na to dość nietypowy pomysł

Nowi przedstawiciele z linii Surface, czyli Duo i Neo, zostali zaprezentowani przez Microsoft na początku października. Minie jeszcze wiele miesięcy, zanim trafią do sklepów, więc szczegóły dotyczące użytych tam technologii wciąż pozostają nieznane. Ciekawe, czy producent w tych sprzętach z podwójnymi ekranami zastosuje patent, który określa, jak skutecznie schładzać takie urządzenia.

Reklama

W maju 2018 roku Microsoft zgłosił do opatentowania projekt systemu chłodzenia urządzeń z dwoma ekranami. Dowiadujemy się o tym dopiero teraz, ponieważ dopiero kilka dni temu został on oficjalnie przyjęty jako własność intelektualna giganta z Redmond. Podstawy rozwiązania zaproponowanego przez Microsoft są identyczne, jak innych producentów – chodzi o takie rozplanowanie rurek cieplnych, by odprowadzały nadmiar ciepła poza najbliższe okolice procesora i pamięci, które zwykle pracują najciężej.

To, czym Microsoft wyróżnił się w poniższym projekcie jest fakt, że heatpipe’y mogłyby zostać zamontowane wewnątrz zawiasu, wokół którego obracają się dwie części obudowy. Patent dopuszcza kilka możliwości, na przykład w jednej z części opisu wskazuje się na wykorzystanie tytanu do wykonania komory parowej, która byłaby umiejscowiona w środku walcowatego trzpienia.

Reklama

Choć patent jest w istocie dość ciekawy, w praktyce może okazać się trudny do zrealizowania, zwłaszcza w Surface Neo i Duo. Z założenia, mają to być sprzęty o dość mocno ograniczonej grubości, więc nie spodziewałbym się, żeby w zawiasie było zbyt dużo miejsca na dodatkowe instalacje rurek cieplnych lub komór regulujących temperaturę. Być może Microsoft wykorzysta powyższe rozwiązanie w którymś z przyszłych projektów, a może po prostu pozwoli mu się zakurzyć w szufladzie.

Surface Neo i Duo to coś innego

Interesujące jest to, jak Microsoft zdecyduje się rozlokować w środku nowych Surface’ów poszczególne elementy. Zarządzanie przestrzenią w tak małych konstrukcjach to trochę inna para kaloszy niż w przypadku smartfonów czy konwencjonalnych tabletów, a firma z Redmond musi być pewna, że wszystko będzie od samego początku do końca działać na tip-top. W końcu Neo i Duo były przedstawiane jako start całkowicie nowych linii produktowych. Przy kompaktowych rozmiarach elektroniki niewiele jest miejsca na fantazję. Jeszcze mniej – na błędy.

Premiera Microsoft Surface Duo – smartfona z Androidem i dwoma ekranami

źródło: patentscope.wipo.int przez gizchina.com